Kendi Paranla Brezilya Olmak

Dünya Kupası için 14 milyar dolar harcayacaksınız, futbolla yatıp futbolla kalkan ülkenizde takımınız yoksulların taş ve yumurta saldırısına uğrayacak. Ekonomik ve sosyal darbenin yanı sıra bir de sahada Almanya’dan 7 yiyeceksiniz.

Turnuvanın hak eden şampiyonu tartışmasız Almanya’ydı. Bu başarı planın ve disiplinin eseriydi. 2006 Dünya Kupası’nda koydukları “biz 2014 Dünya kupasında şampiyon olacağız” planına uyarak takımı hazırladılar. Katıldıkları her turnuvada eksikleri görüp tamamladılar. 2002 Dünya Kupası sonrası alınan Alman vatandaşı olan göçmen ailelerin çocuklarına kapıların açılması da başarıda etkili oldu. İşte Mesut, İlkay, Boateng, Khedira gibi isimler bunlara en güzel örnek.

Her olimpiyat ve futbol turnuvasının kaderinde olduğu gibi Brezilya’da düzenlenen 2014 Dünya Kupası da protestoların eşliğinde başladı. Brezilya’da yaşayan yoksul kesim hükümetin turnuva için yaptığı 14 milyar doları bulan (bunun 11 milyar doları altyapı yatırımları, 3 milyar dolara yakını stat yapımı ve yenilenmesi için) harcamalarını turnuvanın başlamasına daha aylar varken protesto etmeye başlamıştı. Hatta protestolar o hale geldi ki futbolla yatıp futbolla kalkan bir ülke, kendi milli takım otobüsünü bile taş ve yumurta yağmuruna tutmuştu.

Geçmiş turnuvalar ekonomisi sağlam temeller üzerine oturmayan ülkelerde düzenlenen bu çapta büyük turnuvaların o ülkenin ekonomisine zarar verdiğini gösteriyordu. Her ne kadar yapılan yatırımların çoğu altyapı yatırımları olsa da ülkelerin planlanandan hızlı borçlanması ve yapılan harcamalarının geri dönüşünün istenilen gibi olmaması bu tip ülkeleri zora sokmuştu.

Brezilya Milli Takımı da bu sorumluluğun getirdiği baskıyla başladı turnuvaya. Belki de hemen hemen her maç sonunda salya sümük ağlamalarının sebebi omuzlarındaki bu ağır yüktü. Çünkü kendi ülkelerindeydiler ve beklenti yüksekti. Bir Avrupa takımı olsa bu kadar duygusal yaklaşmazlardı olaya ama konu Brezilya gibi bir ülke olunca futbolcular daha da duygusallaşıyordu. Çünkü şu anda milyonlar kazansalar da kendileri de turnuvayı protesto eden fakir ailelerin içinden çıkmış çocuklardı. Bu ağır sorumluluklar ve en az bu sorumluluk kadar ağır yapılan teknik hatalar Brezilya’nın final göremeden elenmesine sebep oldu. Turnuvanın dikkat çeken takımlarından bahsedecek olursak tam bir teknik direktör takımı olan Van Gaal’li Hollanda’yı başa yazmamız gerekir.

SEMPATİ KAZANANLAR
Turnuvanın en sempati kazanan takımları ise şüphesiz Kosta Rika ve Cezayir’di. Kosta Rika gibi küçük bir ülkeden kimse bu denli bir başarı beklemiyordu. Üstelik bunu şansla değil, futbolu çirkinleştirerek değil, düzgün ve güzel futbol oynayarak yaptı. Cezayir ise her maçında onur mücadelesi yapıyormuş gibiydi. Her maçta sahada basmadık yer bırakmadılar fakat güçlerinin yettiği yere kadar ilerleyebildi. Ama yaptıkları jestlerle özellikle Müslüman dünyasına büyük ders verdiler. Primlerini Filistin’e bağışlamaları ve Arap dünyasının zenginlerinin attıkları her gol başına ‘bilmem ne kadar prim ve araba vereceğiz’ demelerine karşılık “Gazze’deki kardeşlerimizin yardıma ihtiyacı var. Bizim paraya ihtiyacımız yok ancak Filistinli kardeşlerimize yardım etmemiz gerekiyor” diyerek gönülleri fethettiler.

David Luiz (Brezilya)
David Luiz (Brezilya)

KUPANIN ENLERİ:

  • İlk defa gol çizgisi teknolojisi kullanıldı.
  • Klose 16 golle turnuva tarihinin en fazla gol atan futbolcusu unvanını Ronaldo’dan aldı.
  • Robben saatte 37 kilometre hızla depar atarak FIFA tarafından ölçülen bir futbolcunun ulaştığı en yüksek hız rekorunu kırdı.
  • Mondragon, kupa tarihinde forma giyen en yaşlı futbolcu (43) unvanına sahip oldu.
  • Brezilya Almanya’ya 7-1 yenilerek elemelerde en farklı yenilen takım oldu.
  • Almanya, G.Amerika’daki bir turnuvada kupa kaldıran ilk Avrupa takımı oldu.


Yusuf Kara

Marmara Belediyeler Birliği
İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürü

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s