Lale Anavatanına Döndü

Lale denince akla Hollanda gelir. Oysa onlar da soğanını bizden alıp götürmüş. 2005’te 600 bin laleyi ithal ederken Kadir Topbaş başkanlığında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin girişimi ve öncülüğü ile devir değişti ve kendi lalemizi kendimiz üretir hatta satar hale geldik.

Osmanlı Devleti’nin, barışı korumak için Avrupa ile yakından ilgilendiği devirdir Lale Devri. 1718’de başlayıp, 1730’da sona eren, 12 yıllık yenilenme devridir. İsmini, o dönemde İstanbul’da yetiştirilen ve zamanla ünü dünyaya yayılan lale çiçeklerinden alır. Ancak daha sonra yaşanan ağır süreçte tarih sayfalarına ‘Lale Devri’ olarak geçer. Ve laleler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın tarihimizin parçası olan bu çiçekleri İstanbul’u donatmak istemesiyle, yeniden can bulmuştur.

YENİDEN İSTANBUL ÇİÇEĞİ
2005’te 600 bin lalenin ithal edilmesi ile gerçekleştiriliyor İstanbul’da Lale Zamanı. Ancak bir yandan da ülkemizde lalelerin nasıl üretilebileceğine dair araştırmalar yapılıyor. 400 yıl önce Anadolu’dan Hollanda’ya götürülen lale Kadir Topbaş’ın ‘Lale Anavatanına Döndü’ projesi ile İBB İstanbul Ağaç ve Peyzaj AŞ’nin “Alım Garantili Lale Soğanı Yetiştiriciliği” “Sosyal Sorumluluk Projesi” kapsamında lale soğanı üretimi teşvik ediliyor. Lale üretimi için Silivri, köy kooperatiflerine öncülük edilerek, çiftçilere seralar yapılıyor, lale soğanları dağıtılıyor ve ilk hasattan sonra diğer köylüler de üretime başlıyor. Hızlı bir kooperatifleşme yaşanıyor.

FESTİVALLERLE KUTLANIYOR
İstanbul’un lalelerinin büyük bir kısmı Konya’dan, bir kısmı da sosyal sorumluluk projesi kapsamında Silivri’nin Seymen köyü başta olmak üzere diğer köylerindeki lale tarlalarından elde ediliyor. Lale 2005 yılından itibaren İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yerli üreticiden yaptığı alımlarla bugün ihraç edilen noktaya geliyor. Ayrıca lale taç yapraklarından doğal gıda boyası üretiliyor. Lale’nin anayurduna dönüşü İstanbul’da her yıl Lale Festivalleriyle kutlanıyor. Düzenlenen Lale Festivali kapsamında parklar, korular ve ana caddeler başta olmak üzere yaklaşık 20 milyon adet lale soğanı İstanbullular’la her yıl buluşuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s