Bülent Kerimoğlu’nun Pazar Günü

Hafta sonu birçoğumuz için ‘‘tatil’’ olarak görülebilir ama belediye başkanları için her şey göründüğü gibi değildir. Bakın Bakırköy Belediye Başkanı bir pazar günü ne yaptı? Cenaze töreni, pilav günü ve sonrasında geç saatlere kadar süren etkinlik…

BÜLENT KERİMOĞLU KİMDİR?
1970 Ardahan-Damal doğumlu… İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1985-1991 yılları arasında Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde okudu. 1992-1997 yılları arasında İstanbul Yedikule Göğüs Cerrahisi ve Koşuyolu Kalp ve Damar Cerrahisi Merkezi’nde ihtisas yaptı. 1994-1995 yılları arasında General Medical Council (UK)’ın denizaşırı ülkelere verdiği bursu kazanarak 16 ay İngiltere Leeds Klingbeck Hospital Pediatric Kalp Göğüs Cerrahisi Merkezi’nde Research Fellow olarak çalıştı. 10 yılı aşkın bir süre İstanbul’un değişik hastanelerinde uzman hekim olarak görev yaptı. Esenyurt Avrupa Cerrahi Tıp Merkezi’nde başhekim ve yönetim kurulu başkanı olarak çalıştı.

Çocukla Çocuk Oluyor
‘Bir belediye başkanının Pazar günü nasıl geçer, neler yapar?’ diye merak ettik ve Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’nu mercek altına aldık. Öğle vakti, bir cenaze törenine katılan, ardından pilav gününe giden başkan sonrasında da Bakırköy Belediyesi ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) katkılarıyla düzenlenen Kent ve Demokrasi Etkinliği’nde bulundu, halkla buluştu. Yer Botanik Park’tı. Resim sergisi, belgesel gösterisi, çocuklara yönelik aktiviteler… Çocukla çocuk oldu, büyükle büyük.

Sergi bölümünde çocukların yaptığı, büyüklerinkini aratmayan tablolar dikkat çekiciydi. Bir eserin sahibi, başkana “Tıpçıların sanata ilgisi vardır. Siz de sanatsal çalışma yapıyor musunuz?” diye sordu. Başkanın şu yanıtı zaman kavramını ve kendi gerçeğini ortaya koydu: “O kadar yoğunuz ki, tek sanatsal faaliyetimiz ameliyat yapmak.”

Başkanla klişe ‘en’lerini sormaktan ziyade doğaçlama bir muhabbet olsun istedik. “Kitap” diye giriş yaptık. Başladı anlatmaya…

– Çok severim. Dostoyevski hayranıyım. (Beyaz Geceler’i ayrı bir yere koyuyor) Balzac (Vadideki Zambak) dünya klasiklerinin bir çoğu. Ve Türk tarihine ışık tutan eserler. Şevket Süreyya Aydemir, Yalçın Küçük, Doğan Avcıoğlu…

Öne çıkardığı yazarlar bunlardı. Ve bazı eserler bir kaç defa okunmuş ve bazılarının da altı çizilmiş…

Bir gününüz nasıl geçiyor?
Sabah 6’da kalkarım. Genelde gece 12 veya 1 gibi yatarım. Mesleki alışkanlık nedeniyle de olabilir günlük 4-5 saatlik bir uyku yetiyor. Sabah çocuğumu okula bırakırım, akşama alırım.

TV izler misiniz?
Evet izlerim. Minika Çocuk TV, TRT Çocuk… Oğlumuz nedeniyle dünyamız da televizyonumuz da o oldu.

Alışverişi kim yapar?
Aslında hanımla biz yapıyorduk. Hafta sonu kendimize zaman ayırıyorduk. Şimdi ben yoğunum, alışveriş hanıma kaldı. Zaten AVM’leri sevmiyorum. Boğucu geliyor.

Aile ilişkilerine bakışınız?
Baba ve oğul ilişkisini ayrı bir yere koyarım. (Kötü bir anınız mı var?) Hayır ondan değil. Belki de oğlum olduktan sonra böyle bir etki bırakmış olabilir… Babanın ölümünden çok bıraktığı üzüntü ve yalnızlık beni çok etkiler. Biz sosyal etkinliklere ailecek katılmayı severiz. Buraya ailecek katılacaktık. Ancak eşim hamile ve belinde ağrı olduğu için gelemedi.

Kaç kardeşsiniz?
Biz 3 erkek kardeşiz. Annem zamanında 3 erkekten çok çekmiş. Bize kızdığında çocukken süpürgenin sapıyla vururdu. ‘‘3 oğlum olacağına kör topal bir kızım olsa” derdi. Kız çocukları daha vefalı.

TEŞEKKÜRLER BAŞKAN…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s