Hitler’in Yıkamadığı Köprü

Floransa’da yıllara değil yüzyıllara meydan okuyan ve dimdik ayakta kalan Ponte Vecchio… Hakkındaki dikkat çekici rivayetlerden birine göre Hitler, sanatı sevdiği için yıktırmıyor. Diğerine göre ise yıkım emrini verdiği komutanlar köprüye kıyamıyor.

Bir köprü düşünün, bin yılı devirmiş. Altından ne sular akmış, üstünden ne insanlar yürümüş… Adı: Ponte Vecchio. Türkçe anlamı “Eski Köprü” olan ve İtalya’da Arno Nehri üzerinde bulunan, Floransa’nın en meşhur eseri. Uffizi ile Medici Sarayı’nı birbirine bağlarmış. Biraz tarihine geçecek olursak; Köprü ilk kez 972 yılında inşa edimiş. Lakin o zamanlar bir tahta yığınından farkı yokmuş. 1117’de bir sel alıp götürmüş köprüyü. Daha sonra köprü taş destekli yapılmış ama bu sefer de yangın, köprünün ayakta durmasına izin vermemiş. Şu anki yapısı 1345’te Neri di Fioravante tarafından dizayn edilmiş.

KASAPLARDAN KUYUMCULARA
1565’te ünlü ve varlıklı Medici Ailesi’nin emriyle köprünün solundan uzunca bir koridor inşa edilmiş. Bunun nedeni ise Uffizi’den Pitti Sarayı’na ailenin rahatça gidip gelmelerini sağlamakmış. Bir anlamda aileye özel bir yol durumu. Eskiden köprünün üzerinde kasaplar varmış. Kanlı atıkları direkt nehre döküyorlarmış. Bu, zamanla kokuya neden olmuş. 16. yüzyılda I. Ferdinand’ın emri ile kasapların yerine kuyumcular geçmiş ve halen de varlıklarını devam ettirmekteler. Köprünün bugüne kadar ayakta kalması konusundaki rivayetler ise çok dikkat çekici. İşte onlar;

İnsanlığı yakıp yıkan ve her şeyi talan eden Hitler, 2. Dünya Savaşı sırasında diğer köprüleri bombalatıp yıktırıyor ancak ona dokundurmuyor. Almanlar’a göre bunun nedeni ise Hitler’in sanata büyük ilgi duyması ve bu köprüyü çok beğenmesi. Alman kaynaklar böyle diyor ancak bazı söylentilere göre de Hitler yıkım emrini veriyor ancak komutanlar onun emrine uymuyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s