Yoshio Ishizaka’nın 9 Liderlik Yaklaşımı

Akıllı olabilirsiniz, çalışkan olabilirsiniz, onurlu olabilirsiniz. Ishazaka’nın liderliğe yaklaşımına bakılırsa, bir lider herkese karşı saygılı ve ders çıkarmak konusunda ağırbaşlı olacak kadar bilge de olmalı.

ABD’deki pazar payları azaldıkça azalan General Motor ve Ford gibi dünya otomotiv devlerini zorlayan Uzakdoğu devi Toyota’ya neredeyse yarım asırlık emeğini veren ve şirketini başarıdan başarıya taşıyan Yoshio Ishizaka, bundan yıllar önce Türkiye’ye geldiğinde, genç girişimcilerimize başarısının sırlarını fısıldamıştı. Ishizaka’nın başarı hikayesi, her bir sırrı ile birlikte tam anlamıyla bilgelik üzerine kurulmuş. Ishizaka başarısını yolculuklardan, geçmişin başarı hikayelerden ve birebir insan ilişkilerinden sağlamış.

İşte Toyota’sını Büyüten Bilge
Ishizaka, dünya üzerinde Toyota’nın, McDonald’s hamburgerlerinden ve Starbuck’s kahvelerinden daha fazla satış noktasının bulunmasını ve kuruluşundan bu yana milyonlara ulaşan satış başarısını Toyota Way’e dayandırıyor. Ishizaka’ye göre, doğal kaynakları kıt olan Japon toplumu kalkınmak için üretime yoğun bir biçimde katıldı. Ellerindeki tek şey de makineler olunca, bunları nasıl geliştireceklerini, daha işlevsel hale getirebileceklerini düşündüler ve bu alanda kendilerini çok geliştirdiler.

Ishizaka, insana yapılan yatırımı çok önemsiyor: “Çünkü biz, insanlar için araba üretiyoruz ve bunu insanlarla yapıyoruz.” Toyota, insana verilen değerden yola çıkarak “takım ruhuyla hareket etmeye” önem veriyor. Ishizaka da, başarıya ulaşmada iyi bir lidere sahip iyi bir takımın temel unsur olduğunun altını çiziyor.

Yoshio Ishizaka
Yoshio Ishizaka

Sir Shackleton’ın Hikayesi
1998 yılında 9 günlük Antarktika seyahatine çıkan Ishizaka, yolculuk ettiği geminin altını bir buz kütlesi çizince, Titanic filmini hatırlayıp çok korkmuş. Tedirgin bir halde yolculuğuna devam ederken dinlediği Sir Shackleton’ın hikayesi, hayatının geri kalanında başarıları için çok etkileyici bir dönüm noktası olmuş. Kısaca, pek çok lider gibi o da, kendi deneyimindeyken örnek hikayelerden dersler çıkarmayı bilmiş.

Sir Shackleton, araştırmalar yapmak üzere, dönemin zorlu koşullarına rağmen Kuzey Kutbu’na gitmeyi denemiş, başaramayıp geri dönmüştü. Bu geriş dönüş bir vazgeçiş değil, uygun koşulları kollamak üzere bir erteleyişti ve 1908 yılında ikinci kez Kuzey Kutbu’na doğru yolculuğa çıktı. Hedefine yalnızca 70 kilometre kalmışken, uygunsuz hava koşulları nedeniyle geri dönmek zorunda kalan Sir Shackleton 1914 yılında üçüncü kez yolculuğa çıkmaya karar verdi. İkinci Dünya Savaşı’na denk gelen bu son denemede Sir, Rus Kuvvetler tarafından kovalandı, gemisi buzlar arasında ezildi ve gemisiz bir halde mürettebatıyla birlikte Kuzey Kutbu’nda kaldı.

Sir Shackleton, bir buçuk yıl sonra sağ salim bir halde evine dönebildiği zaman, mürettebatından tek bir fire bile vermemişti. Ishizaka, “Onun bu liderliği beni çok etkiledi. Çünkü o şartlar altında bütün mürettebatı bir arada tutmak ve onlara yaşama gücü vererek, ekip ruhuyla birlikte geri getirmek gerçekten takdir edilmesi gereken bir şeydi. O benim kahramanım oldu. Cesareti ve liderliği sayesinde, kriz esnasında olayların üstesinden gelmeyi başarmıştı” diyerek, Sir Shackleton’ın hikayesinin kendi hikayesi için önemini belirtiyor.

Sir Ernest Shackleton
Sir Ernest Shackleton

Ishazaka’ya Göre Sir Shackleton’ın Başarısının 5 Sırrı

 1. Ekip üyelerine tanımları farklı görevler atamaması.
 2. Ekip üyelerine, kendilerini potansiyellerini keşfedecekleri sorumluluklar vermesi.
 3. Ekip üyesi seçiminde, ırkçılıktan uzak, kişisel niteliğe önem veren tutumu.
 4. Cesur kararlar alması.
 5. Kararlarını uygulamaktan vazgeçmemesi.

Ishazaka’nın, Liderliğe 9 Yaklaşımı

 1. İyi bir lider açık fikirlidir ve seyahat etmeyi sever.
 2. İletişimi sağlar; dinlemenin konuşmak kadar önemli olduğunu bilir.
 3. Tavırları pozitif olur.
 4. İyi bir lider, aklına ve bedenine yatırım yapar.
 5. Ömür boyu öğrencidir.
 6. Statü ayrımı yapmaksızın herkese eşit mesafede saygılıdır.
 7. İyi bir liderin, iyi bir takımı olur.
 8. İyi bir lider eğlenmesini bilir.
 9. İyi bir lider ders alır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s