Türk Mutfağı Sadece Döner-Kebap mı?

DÜNYADA TÜRK YEMEKLERİ DENDİĞİNDE AKLA SADECE DÖNER KEBAP GELİYOR. ANCAK GEZİP GÖRDÜĞÜNÜZDE  DÜNYADAKİ  İLK 3 BÜYÜK MUTFAKTAN BİRİ OLMA NEDENİNİ DAHA İYİ ANLAYIP, TADIYORSUNUZ.

Türk mutfağının, Fransız ve Çin mutfağıyla beraber 3 büyük mutfaktan biri olduğunu biliyor muydunuz? Peki, o kadar ünlü mü? Dünyada, İtalyan ve Hindistan mutfağının Türk mutfağından daha ünlü olduğuna eminim. Ve Türk yemekleri denildiğinde akla sadece Döner Kebap geliyor. Döner’in dünyada öne çıkan fastfoodlardan biri olduğunu biliyorum, ama bu kadar mı? Bu yüzden Türk mutfağının nasıl dünyanın 3 büyük mutfağından biri olduğunu hep merak etmişimdir ancak Türkiye’yi gezdiğimde bunun nedenini anladım. Yolculuğuma, Türkiye’nin kuzeydoğusunda, sahil şeridinde yer alan Trabzon’dan başladım. Daha ilk gün, daha önce hiç görmediğim yemeklerle tanıştım ve Paça (kuzu çorbası), Dolma (doldurulmuş sebze), Hamsi tava (kızarmış balık)’dan başlayarak yedi çeşit yemek denedim. Türkiye’den ayrılana kadar, yemekleri içimden geldiği gibi denedikçe Türk mutfağına daha çok kapıldım. Türk mutfağı hakkında en çok hoşuma giden şey, coğrafi bakış açısıyla da görebileceğiniz gibi, mutfakları Avrupa ve Asya damak tadının bir karışımı. Yemeklerinde Avrupalılar gibi bolca domates ve zeytinyağı kullanıyorlar, ancak yemeklerin lezzetine bir derinlik katan baharatlar da kullanıyorlar. Ve güneşli iklim sayesinde mutfaklarında kullandıkları çok çeşitli bir sebze üretimleri var. Dahası, pideden baklavaya uzanan çok geniş hamurlu çeşitlerini de unutmayın. Şimdi, Türkiye’de sayısız lezzetli yemekler olduğu malum ancak ben sizlere bir “ocakbaşına” gitmenizi öneririm. Bu yer meze yiyebileceğiniz ve geleneksel Türk içeceklerini içebileceğiniz, geleneksel Türk restoranı ya da barı diyebiliriz. Meyhanelerde önünüzde hazırlanan et, balık ve sebze servis ediliyor. Eğer bir ocakbaşına giderseniz gerçek Türk atmosferini tecrübe edebilirsiniz.

İKİ KITANIN KARIŞIMI

Gördüğünüz gibi Türk mutfağı Döner’den ibaret değil. Avrupa ve Asya lezzetlerinin karışımı Türk mutfağını dünyanın üç büyüğünden biri yapıyor. Hemen Türkiye’ye kadar gidip bir meyhaneye uğrayın demiyorum elbette, ancak neden hakkında pek bir şey bilmediğiniz bu üç ana mutfaktan birini deneyebileceğiniz bir Türk restoranı aramıyorsunuz?

TARO KONDO KİMDİR?

Yaklaşık 70 ülkeyi gezip dünyanın gerçek yemeklerini keşfeden Taro Kondo aynı zamanda Japonya’nn “Nippon Biriyani Birliği” şefidir.

 

Yazı: Taro Kondo

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s