ÇAMURLU YOLLARDAN ZAFERE !

Üstüm kirlenir mi, kirlenirse bu leke çıkar mı demeden, başını sonunu düşünmeden koşmaya ne dersiniz? Çocukluğunuzdan beri içinizde kalan, annenizin kenarından bile geçmeye izin vermediği çamurlu yollarda koşmak ya da çocukluğunuza geri dönmek istiyorsanız ‘BataÇıka Mud Race’e davetlisiniz.

Genelde Şile/Yeşilvadi’de yapılan yarış; kaygan tepe, alçak duvar, çamur havuzu, lastik yol gibi 20’ye yakın etaptan ve toplamda 5 kilometreden oluşuyor. Birincisi 2012 yılında düzenlenen yarış bu yıl yarışmacıların hem eğlenmesi hem de motivasyonlarının artması için gün boyu müzik dinleme imkânı sunuyor. Yaklaşık 1000 macera severin katılması beklenen yarışın genel katılımcı profiline bakıldığında kadın katılımcı sayısı Türkiye’de yapılan diğer yarışlara oranla ortalamanın çok çok üzerinde. Katılım koşulları arasında yetişkin-çocuk ayrımı yapılmıyor. 7-12 yaş arasındaki çocuklar da yetişkinler gibi 500-1200 metrelik parkurlarda koşmaya ve çamura doyabilecek.

EĞLENCE GARANTİLİ!

Uzun zamandır dayanıklılık sporlarıyla uğraşan ve 4 yıldır düzenli olarak Bata Çıka çamur yarışına katılan Gökalp Saklı’nın da dediği gibi; “BataÇıka her yaşa, her performans düzeyine hitap eden bir çamur yarışı. İster çocukluğunuzdan kalan çamurdan köfte yapma dürtünüzü uyandırın, ister içinizdeki canavarı çıkartıp engellerin üzerinden geçin çok eğlenceli oluyor. Beni bu yarışa çeken şey ise zor bir yarışta bu kadar çok eğlenebilmek. Özetle bu yarış eğlence garantili.” diyor. Yarışın nasıl hissettirdiğini daha iyi anlamak için yarışa önceden katılan Esra Güzeloğlu’na da soruyoruz süreci, heyecanla anlatmaya başlıyor; “Arkadaşlarım yine bir yarış var ama bu sefer ki farklı dedi. Onlar yarıştan bahsettikçe gözümde canlandırmaya çalıştım fakat engellerin nasıl olacağını tasavvur edemedim. Yarış başladı, ilk engeli koşana kadar her şey normaldi fakat biraz zorlandım. Tam vazgeçeceğim ama diskalifiye olmak istemiyorum diye düşünürken, arkamdan koşan biri gelip beni yukarı kaldırıyor. Hayat gibi bir yarış diye düşünüyorum. Sonraki engelde herkes örümcek ağı gibi ağların arasından geçmeye çalışırken, ben alttan sürüne sürüne daha kolay geçiyorum. İşte diyorum, pratik zekâ. Koşu biter gibi olup, asıl engeller başlıyor. Hendeklerden geçiyoruz, çamur havuzlarına bodoslama atlıyoruz, çamurlu sulara dalıyoruz. Yarışın sonunda bir koşu takımı çöp oluyor ama unutulmaz bir gün olarak günlüğümüze not olarak düşülüyor.” Ultramarathon yarışmacısı olan ve sınırlarını zorlamayı sevdiğini söyleyen Seda Nur Çelik, Türkiye’de benzeri olmayan Mud Race ile ilgili “ Yoğun iş tempomuz ve demir yığını içerisinde yaşadığımız metropol hayatlarımızda toprağa ve çocukluğumuzun kir, pas içinde kalan anılarına hasretiz. Sokak kültürü ile yetişen biri olarak toprak bana adil ve saygılı olmayı öğretti. Büyüyen yaşlarımız ile unuttuğumuz çocuk ruhlarımızı bu yarışlar ile tekrar hatırlayabiliyor, ruhlarımızı özgürce kirlenmeleri için bırakıyoruz. Aynı zamanda benliğimizi bulduğumuz, kendimize döndüğümüz, arındığımız anları yaşıyoruz. Eğer kendinizi unuttuysanız ve korkuyorsanız bu yarış size kendinizi hatırlatacak, tıpkı unuttuğumuz çocukluk zamanları gibi. Kirlenmek bazen güzel hatadır.”

HERKES İÇİN BATA ÇIKA

BataÇıka yarışına katılıp yarışın tadını bir kez alanlar bir daha vazgeçemiyor. Kimi yıllardır ultramarathon yarışmacısı ya da sporla uğraşıyor, kimisi bir kez katıldığı Türkiye’deki diğer yarışlardan farklı olan Mud Race’a gelecek yıllarda da katılıyor. Bu yarışın herkes için olduğunu düşünen Turgut Barış Ergen ise “Boyunuzun iki katını aşan engeller, ben buradan nasıl geçerim dediğiniz tüneller, tam sıcaktan bunaldığınız anda adeta şok etkisi yaratan buz havuzları ve daha niceleri. Engelleri aşmak zor ama imkânsız değil, hatta çocuklar için ayrı bir parkur bile düşünülmüş. Bu nedenle 7’den 70’e herkesin katılabileceği bir yarış” diyor ve ekliyor “BataÇıka, özellikle heyecan ve aksiyon arayanların kesinlikle hayatlarında en az bir kere deneyimlemeleri gereken bir aktivite.” Bu yarışın diğer yarışlardan bir farkı daha var. İsterseniz yarışa kendi seçtiğiniz bir kostümle katılabiliyorsunuz. Yani bu yarışta kaplumbağa ya da tavşan olmak fark etmiyor. Yarışa böyle katılmayı tercih edenlerden biri ise Kuzey Geyikleri Doğa Sporları Kulübü’nden Gizem Seçer. Hem kostümünden hem de yarıştan bahsediyor bizlere “Yarışa kostümlü olarak katılmanın daha eğlenceli olacağını düşündüm ve en sevdiğim çizgi film kahramanı olan Arı Maya aklıma gelen ilk isimdi. Kostüm el emeğimiz oldu. Annem, babam, ben ve iki arkadaşımla birlikte Arı Maya kostümünü tamamladık. Tüm yarış boyunca Arı Maya gibi uçarak bütün engelleri aştım ve bitişe çok mutlu ulaştım. Bazen kanatlarım engellere takıldı bazen göbeğimdeki yastıkla boruların içinden zor geçtim ama harika bir deneyim oldu benim için.”

BABALI KIZLI BATA ÇIKA

‘Sporu çok sevdiğim ve kızımın da sporu sevmesini istediğim için onu da aldım bu yarışa ve bata çıka bir heyecana daldık. Bitiş anında kızımın çamura bulanmış gülüşünü görünce inanılmaz mutlu oldum. Kızım büyüyüp geriye doğru baktığında birlikte hatırlayacağımız çok güzel bir anımız daha olmuştu. Bu yarış çocukken oynadığımız çamurlu oyunları yetişkin olarak ama daha mücadeleci bir şekilde tecrübe etmek adına gerçekten tarifsiz bir heyecandı.’ Volkan Yıldız

“ÇAMURLANMAK GÜZELDİR’’

Yağmur yağmaya başlayıp da sokaklarda su birikintileri oluştuğunda aklıma çocukluğum gelir. Yaz yağmurlarında annem beni ve kardeşimi parka götürüp içi su dolmaya başlayan kum havuzuna sokardı. “Çocuğum çıkartın tadını. Üstünüz başınız çamurlansın. Büyüdüğünüzde yapamazsınız” derdi… Büyüdük ama hala çamurda oynayabiliyoruz. Çamur Yarışını işte bu yüzden çok sevdim. İçimdeki çocukla tekrar bağ kurmama vesile oldu. Ama, fakat, acaba gibi kelimelere takılmadan dilediğimce çamurlanmak, kirlenmek, su birikintilerinde yuvarlanmak ve zincirlerimi kırmak için muhteşem bir imkândı… “Çamurlanmak güzeldir. Yeter ki kirlenen ruhunuz olmasın.” Vedat Kürşün

KATILDIĞIM HİÇBİR  YARIŞA BENZEMİYOR

“BataÇıka şu ana kadar katıldığım hiçbir yarışa benzemiyor. Harika bir ormanın içinde yol alıyoruz. Doğa ile iç içe kendi ayak izimiz ve soluğumuzdan başka yabancı ses duymuyoruz. Çamur etabına gelene kadar herkesin yüzünde bir yorgunluk oluşuyor ama çamura atladıklarında o yorgunluk tebessüme hatta kahkahaya dönüşüyor. Çamurla debelenirken bu kadar çok eğlenen insan görebileceğimiz üstelik anne, baba ve çocuğun aynı anda bulunabileceği tek yarış.” Neval Yaşar

MUD RACE NEDİR?

BataÇıka Mud Race diye bahsediyoruz, peki nedir Mud Race? Çamur, su ve engeller ile daha eğlenceli ve yavaş hale getirilmiş, koşmanın mümkün olmadığı parkurlarda, çamurlanma cesareti ve aşma azmi gerektiren koşu yarışıdır.

KOSTÜM YARIŞI

Mud Race’a eğlenceli kostümlerle katılarak Facebook ve Instagram üzerinden fotoğraflarını paylaşıp en çok beğeni alan yarışmacı sürpriz ödülün sahibi oluyor.

BATA ÇIKA PARKURLARI

  •  Alçak Duvar
  • Çamur Havuzu
  • Denge
  • Kaygan Tepe
  • Merdiven Duvar
  • Lastik Yol
  • Tünelde Sürünme
  • Su Yılanı

 

Marmara Life sayı 98, Eylül/Ekim

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s