İstanbul’un İçinde “122 Yıllık Şehir”

Efsane şehir İstanbul’un içinde Darülaceze, 122 yıllık başlı başına bir efsane şehir gibidir; 27.000 m2’lik bir alan üzerinde bolca yeşili ve buram buram kokan tarihi ile burası düşkünler evi değil, en güzel düşlerin yeri!

1895 yılında Sultan II. Abdülhamid Han tarafından kurulan bir kurum “Darülaceze”. Yıllar yıllar öncesinde düşkünlere ve sokakta yaşayanlara bir ev, bir umut olması amacıyla kurulan Darülaceze bugün yine aynı amaçla birbirinden değerli sakinleri ile Okmeydanı’nda hizmet veriyor. Büyük ihtişamlı kapısından adımınızı attığınız andan itibaren İstanbul’un içinde ayrı bir şehir olduğuna önce şaşırıyor, sonrasında bahçesinde gezen yaşlılarımızı gördüğünüz andan itibaren yüzünüze kocaman bir gülümse yayıldığını fark ediyorsunuz. Şimdi tüm önyargılarınızı bu kapının önünde bırakmanızı istiyoruz… Şehir içindeki şehir Darülaceze, önyargıların olmadığı yeşillikler içerisinde, bolca tarih kokan bir yer. Burada yer alan binaların ise birinci ve ikinci dereceden tarihi eser olduğunu özellikle belirtelim.

Neler Var Şehir İçinde Şehirde?

Darülaceze, 120. yılını çeşitli etkinliklerle kutladı. Darülaceze’nin birbirinden değerli çalışmaları ve sakinlerinin mutluluğu için etkinlikleri var. 122 yıllık geçmişi ve günümüzü Darülaceze’nin ilk kadın Başkanı Dr. Aylin Çiftçi tüm samimiyetiyle anlattı. Peki, neler var bu şehir içindeki şehirde? Toplam 27.000 m2’lik bir alan üzerinde kurulan Darülaceze bünyesinde 7 aceze (düşkünler) servisi, bir poliklinik, bir çocuk kreşi, içinde kütüphanesi bulunan rehabilitasyon merkezi, fırın, 3000 kişiye yemek yapabilecek kapasitede modern bir mutfak, kesimhane, kurban etlerini 1 yıl süre ile muhafaza edebilecek buzhane, çamaşırhane ve kurumun ihtiyaçlarına cevap verecek ölçüde terzihane, matbaa, marangozhane, ayakkabı tamir atölyesi, demirhane mevcut. T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı ve kendine özel bir nizamname ile yönetilen Darülaceze; gönüllüleri, çalışanları ve acezeleri ile büyük bir aile. Darülaceze başta devlet hazinesinden olmayan 7.000 altın değerindeki özel eşyaları ile 10.000 altın bağışlayarak kurulmasını sağlayan Sultan II. Abdülhamid olmak üzere, bağışçılarının destekleri ile bugüne kadar varlığını sürdürmüş. Evet, yanlış değil, sadece bağışlarla ayakta kalan ve nice başarılara imza atan bir kurum burası…

 

 

Tarih 1877 Osmanlı Rus Savaşı Sonrası

Şimdi geçmişin tozlu sayfalarında gezinip II. Abdülhamid zamanına gitmenin vakti. Darülaceze’nin kuruluş süreci 1877 Osmanlı-Rus Savaşı’na kadar uzanıyor. Bu savaşın ardından İstanbul’a dört yüz bine yakın göçmen gelmiş. Böylelikle sokaklar evsiz, barksız, hasta, kimsesiz çocuk ve dilencilerden geçilmez olmuş. İstanbul’daki dilencileri, sokaklarda başıboş gezen kimsesiz çocukları, cami avlusunda yatan kimsesiz muhtaçları bir araya toplayıp ıslah ederek sanat sahibi yapmak, kimsesizlerin son ömürlerini huzur içinde yaşamalarını sağlamak maksadıyla zamanın Padişahı II. Abdülhamid Han, bir Darülaceze kurulmasını ferman buyurmuş. Bu ferman sonrası oluşturulan komisyonun tetkikleri neticesinde, Darülaceze’nin Okmeydanı’nda kurulmasının muvafık olacağı ve inşaatının 72.000 altın liraya çıkabileceğini padişaha arz etmişler. Bunun üzerine Darülaceze’nin Okmeydanı’nda inşasına başlanması Padişahın 25 Mart 1306 (6 Nisan 1890) tarihli fermanı ile emir buyrulmuş  ve bu ferman 30 Mart 1306 (11 Nisan 1890) tarihli Resmî Tebliğ ile yayımlanarak yürürlüğe girmiş.

Padişah Kendi Eşyalarını Hediye Etmiş

Sultan Abdülhamid Han, Darülaceze’nin kuruluş masraflarını karşılamak üzere 7.000 altın lira kıymetindeki eşyasını hediye etmiş, 10.000 altın lira da nakit olarak bağışlamış. Ayrıca yardım kampanyası düzenlenmiş, geniş bir katılım sağlanmış ve toplanan teberrularla 50.000 altın lira toplanmış. Böylelikle temin edilen inşaat parası ile 6 Ekim 1892 tarihinde 21 koyun kesilerek Darülaceze’nin temeli atılmış ve Sultan Abdülhamid Han’ın cülusunun sene-i devriyesi olan 19 Ağustos 1895 tarihinde binaların inşaatı tamamlanarak fotoğraflardan oluşan iki albümle birlikte anahtarları Sultan Abdülhamid Han’a teslim edilmiş. Darülaceze’nin resmî açılışı 31 Ocak 1896 tarihinde yapılmış.

Darülaceze şimdi 120 yaşında. Dile kolay! Başkan Dr. Aylin Çiftçi, o zamandan günümüze ulaşan belgeleri, padişah Abdülhamid’in bağışladığı eşyalarının listesini ve Darülaceze’nin inşaat çalışmasından günümüze kadar ulaşan fotoğrafları Marmara Life dergisi için tek tek gösterdi. Şimdi tüm bu değerlerin insanlara gösterilmesi ve Darülaceze’nin uluslararası bir boyut kazanması için bu şehir içindeki şehirde bir de müze kurulacak. Çiftçi, “Yaşayan bir müze olmasını istiyoruz” diyor. Bizler de bu müzeyi merakla bekliyoruz.

Sadece yaşlılarımızın değil, küçük minik bebeklerinde yer aldığı Darülaceze sakinleri sizleri bekliyor. Kışın ayrı, sonbaharın yeşil sarıya kaçan yaprakları ile donandığı bahçesi ile ayrı güzel olan Darülaceze’den buradakilerin AVM dediği, gerçekte satış mağazası olan mağazadan sakinlerin kendi elcağızları ile bin bir emekle yaptıkları ürünleri satın alabilirsiniz. Bizden söylemesi!

Belediye Başkanlarımıza Mesaj Var!

Dr. Aylin Çiftçi’nin belediyelerimize küçük bir mesajı var: “Belediyelerimizden sizlerin de yardımı ile bizlere destekte bulunmalarını bekliyoruz. Bizlere yardımda bulunan ve yapmış oldukları etkinliklere bizleri davet eden belediyelerimiz var. Büyükşehir Belediyemizin Şehir Tiyatroları bize sürekli kontenjan ayırıyor ve sakinlerimiz istedikleri zaman bu kontenjanlardan yararlanarak tiyatro gösterimlerine gidebiliyorlar. Biz bu tür etkinliklere daha çok katılmak istiyoruz. Çünkü Darülaceze’de yaşayan sakinlerimizin hayalleri var. Bu hayalleri gerçekleştirmemizde bizlere yardımcı olabilirler. Yerel yönetimlerin özellikle bizim dışarıda yaptığımız etkinliklere servis aracı sağlama konusunda bir destekleri bulunabilir. Çünkü sakinlerimizi toplu bir şekilde götürürken kendi araçlarımız yetmiyor. Bunun dışında yerel yönetimlerin çok güzel tesisleri var. Bu tesislerden sakinlerimizin de yararlanmasını isteriz. Çok güzel kültürel etkinlikler oluyor. Bu etkinliklere katılmak istiyoruz.”

“Onurlu Yaşayın, Darülaceze’de Yaşayan!

65 yaşındaki Fikret Karabulut, İstanbul Okmeydanı’ndaki Darülaceze’denin sakinlerinden biri. Doktorların felçli kaldıktan sonra, “Ayaklarına protez takmak zorundayız” demesine aldırış etmeden hayata sıkı sıkıya tutunan Fikret Amca, imkansız denileni başardı ve 7 ay gibi kısa bir süre sonrasında yürümeye hatta koşmaya başladı. Şimdi daha önce eline bile almayı düşünmediği resim fırçaları ve resim kalemleri ile resimler yapıyor. Fikret Amca’nın resimleri bir bir satılıyor. Yeni hayatında çok mutlu olan Fikret Amca, hayat tecrübelerini üniversite öğrencileri ile paylaşıyor, sürekli seminerlere katılıyor.

Fikret Amca’nın nasihati var:

“Hangi yaşta olursanız olun hayat devam ediyor. Travma yüzünden felç geçirdiğimde, doktorum geçmişe sünger çekerek ve kendimi önemseyerek yaşamam gerektiğini söyledi. Yedi ay boyunca yürüyemedim ama sonra yürümeye başladım. Bir şekilde insanca yaşamak zorundasınız. Hayatınızı, size zarar veren her şeyden ve herkesten korumalısınız.”

NOTLAR

*Dr. Aylin Çiftçi ile röportajımızı Darülaceze’nin fikir babası padişah Abdülhamid’in bizzat kendisinin yaptığı masa da gerçekleştirdik. Bir hayli heyecanlandık doğrusu. Çünkü 122 yıllık bir geçmişin izleri vardı her yerde. Çiftçi, “Şu anda röportaj yaptığımız bu oda 122 yıl önceki hali ile aynı şekilde yer almaktadır. Aşağı yukarı hiçbir şey değişmemiş. Bu masa Abdülhamit’in kendi eliyle yapmış olduğu bir masa. Kendisi aynı zamanda müthiş bir marangozdu. Bu masada herkesin önünde çekmecesi vardır. Çok büyük bir masa ve hiçbir şey dengesini bozmuyor. Ayrıca zamanında hiç çivi kullanılmadan yapıldığını da özellikle belirtmek isterim” diyor.

Gönüllü Olun, Gönüllerde Yer Alın!

Darülaceze Başkanı Dr. Aylin Çiftçi kurumun gönüllülere ihtiyacı olduğunu belirterek, “Hemen her alanda gönüllülere ihtiyacımız var. Kurum sakinlerine yemek yapmaktan, banyoda yardımcı olmaya, hastanede refakat etmekten, bahçede gezdirmeye kadar pek çok alanda gönül elçisi olunabilecek. Sağlık, bakım, rehabilitasyon, psikososyal, basın yayın halkla ilişkiler, teknik işler, eğitim – öğretim, mutfak ve ibadethane hizmetlerinde yeni gönüllüler arıyoruz. Bu alanda hizmet vermek isteyenler web sitemiz üzerinden başvuru yapabilir ve rehbere ulaşabilir. Başvuru koşullarını sağladığınızı düşündüğünüz bölümü seçmekte serbestsiniz. Seçtiğiniz bölümlerde çalışmanız için gayret edeceğiz’’
diyor.

Hayat Okulu Sizi Bekliyor!

Hayat Okulu Projesi nedir? Darülaceze Hayat Okulu, burada ya- şayan sakinlerin hayat tecrübelerini gelecek nesillere aktarmak amacıyla yürütülen bir proje. Darülaceze’de hayatını sürdüren sakinlerden seçilen on kişi, her hafta iki saat olmak
üzere on ders gerçekleştiriyor. On hafta boyunca düzenli katılım sağlayan öğrencilere, tören ile ‘’Hayat Okulu Diploması’ veriliyor. Hem sakinlere hem de katılımcılara unutulmayacak bir deneyim sunan Hayat Okulu projesinde yer almak hayati deneyimlerden biri olur.

Ve Fikret Amca Der Ki:

Fikret Amca ile röportajımıza ondan bir mesaj vererek son verelim. Bakın Fikret Amca nasıl sesleniyor bizlere: “Üniversitelere gidiyorum ve öğrencilere seminer veriyorum. Her zaman kendi değerinizi bilin. Hayat çok güzel. Hayatın değerini ve kıymetini bilin. Onurlu yaşayın, Darülaceze’de yaşayın. Hayatın keyfini çıkarın. Kendinizi sevin. Kendinizi sevmezseniz başka insanları da sevmezsiniz”

“Mutlu Yaşayın”

Fikret Amca, ne olursa olsun mutlu yaşamanın neden önemli olduğunu bizlere gösteren en güzel örneklerden biri. Darülaceze’ye girmesinde yardımcı olan Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya ise ayrıca teşekkür ediyor.

 

*Marmara Life sayı 88

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s