Göçmen Şarkı; SEVGİM NEFRETİNİZDEN GÜÇLÜ

Müzik özellikleri savaş zamanlarında kitlelerin en büyük dayanağı oluyor. Bir marş savaşa götüren coşkuyu, bir ağıt barışa çağıran acıyı taşıyor. Ekonomide “Sanat İndeksi” diye bir teori var. İnsanlar en çok toplumsal ve ekonomik krizlerde müzik dinliyorlar.

Peki, müzisyenler savaş ortamından nasıl etkileniyorlar? Tanınan, hassasiyetleri gözeterek davranması beklenen bu insanların yaratıcılıkları savaştan ne ölçüde, nasıl etkileniyor? En çarpıcı örneklerinden biri yıllardır aramızda yaşıyor;

Enzo İkah
Onun için “İstanbul’da bir Kongo aslanı” diyorlar. Kongo’da doğup büyüdü. Babası
başbakanın pilotuydu ve başbakanın bulunduğu uçak politik bir suikast sonucu düşürülüp hem babasını hem de aynı uçakta hostes olan annesini kaybettiğinde Enzo henüz dört aylıktı. Yıllar önce ülkesinde herkesin tanıdığı ve severek dinlediği popüler bir müzisyen olan Enzo eğitimi için gittiği Fransa’da, Kongo’da yaşanan savaşla ilgili bir televizyon haberini izledikten sonra ülkesine dönmeye karar verdi. Savaşa karşı tepkisini dile getirmek için hükümeti eleştiren bir şarkı yazdı.

Bu şarkı, onun mahkemeye bile çıkarılmadan on yıl hapis cezası almasına neden oldu ve Enzo, dişlerinin kerpetenlerle söküldüğü işkence dolu günlerin ardından bir gece, hapisten kaçmayı başardı. Onlarca ülke dolaştı, her seferinde sınır dışı edildi. Onlarca dilde selam vermeyi de öğrenen Enzo, sonunda başka bir ülkeye gitmek üzere geldiği İstanbul’u çok sevdi ve şansını bir kez de burada denemek istedi.

Müşterinin Gitarıyla Müziğine Kavuştu
Türkiye’den oturum izni alan Enzo, İstanbul’daki ilk zamanlarında hayatını yeniden kurabilmek için yük taşımaya başladı. Bir gün eşyalarını taşıdığı bir müşterisinin evinde bir gitar gördü. Onu o kadar güzel çaldı ki, müşterisi bu gitarı Enzo’ya hediye etti ve hayatını müzikle kazanmasını önerdi.

Enzo, bir süre sonra başka müzisyenlerle tanışmaya ve onlarla birlikte sahne programlarında yer almaya başladı. Besteler yapmaya devam etti. Başka bir ülkeye gitmek üzere yola çıktığında bir duraktan ibaret olan İstanbul’da, onunla aynı dili konuşan barışçıl insanlarla güzel arkadaşlık ilişkileri kurdu, yine aynı renkli, sevgi
dolu müzik diliyle, İstanbul’da kaldığı süre boyunca üç albüm çıkardı; “Red, Black and White”, “Rainbow” ve son olarak “Welcome to Istanbul”. Enzo, İstanbul’u çok sevdiğini hep söylüyor.

NOTLAR

  • Ikah, Kongo’da ailesi olmayan aslan demek. Enzo Ikah’ya bu nedenle “İstanbul’daki Kongo Aslanı” diyorlar.
  • Enzo Ikah, bir Tokat türküsü olan Hey Onbeşli’yi, son albümü Welcome to Istanbul albümünde reggae formunda yorumladı.
  •  İTÜ’de Yaşayan Kütüphane’de çalıştı.

Enzo Ikah’ın Hit Cümleleri:
» Öfkenin hiçbir problemi çözmeyeceğini anlamamız gerekiyor. Öfke iç huzurumuzu parçalıyor, açık düşünme ve gerçeği görme kabiliyetimizi köreltiyor.
» Gezegenin artık başarılı insanlara ihtiyacı yok. Daha fazla barışçı, iyileştirici, yenileyici,
hikaye anlatan ve aşık insanlara ihtiyacı var.
» Sokağın bir köşesinde sefalet, diğer köşesinde zenginlik; ama umut her köşesinde.
» Eğer benim evim yoksa senin de yok. Paraları var ama hala fakirler, evleri var ama hala evsizler, çünkü içlerinde sevgi yok.
» Dünyanın tek bir köşesi için doğmadım, tüm dünya benim anavatanım.
» Savaş için yeterince risk aldık, barışı temin etmek için risk almanın zamanı gelmedi mi?
» Sevgim, nefretinizden güçlü.
» Hayırlı bayramlar kardeşlerim!

Göçmen Şarkı; SEVGİM NEFRETİNİZDEN GÜÇLÜ” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s