Çakmaktaş Devrinden Akıllı Bisiklete…

1817’den beri ulaşım ve sağlık vasıtası olan bisikletin kullanımı son yıllarda trend halinde yeniden yaygınlaşıyor. Bisiklet kullanımı yönetimlerce teşvik ediliyor.

Kaynaklar bisikletin atası olarak 1817 yılında Alman Baron Karl Von Drais de Sauerbrun’un yapımı “draisienne”i gösteriyor. İki tekeri üzerinde oturma koltuğu olan ve tıpkı “çakmaktaşların” arabalarını, ayaklarıyla yerden aldıkları destek sayesinde iterek yürütmeleri gibi çalışan bu alet ilkel ama gelişme süreci için önemli bir adım. Daha sonraları 1860’lı yılların sonlarına doğru bisikletlerde pedal doğrudan ön tekere bağlı olduğu için sürücünün tekeri çevirebilmesi için büyük bir güç sarfetmesi gerekiyordu.

100 Yıl SonraBisiklet’...
Gelelim günümüze, işler çok değişti. Bir dönem bisiklet kullanımı azalsa da bu aralar sağlıklı yaşam için pedal çevirmek yeniden önem kazandı. Bunlara en iyi örneklerden biri “Smart Bike” yani akıllı bisiklet uygulaması… Akıllı bisiklet denen kavram aslında
bir merkez üzerinden kiralama, takip ve kontrol yapılabilen bir sistemi tanımlıyor. Sistemi akıllı kılan yapı ise bilgisayar yani bilgi teknolojileri. Bisiklet istasyonlarının bağlı olduğu kiosklar, tüm işlemlerin loglanarak depolandığı merkezlere entegre edilmiş durumda.

Şu an 30’dan fazla ülkede uygulanan Akıllı Bisiklet Sistemleri, Türkiye’de İzmir, Eskişehir, Kocaeli, Kayseri, Yalova ve İstanbul belediyeleri tarafından uygulanıyor. Uygulamanın yaygınlaşması için çıkarılan bir genelgeyle bisiklet yolu projeleri destekleniyor.

Marmara Life Sayı 88

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s