TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE VE İSTANBUL

Parke zeminde seken topun çıkardığı ses, seyircilerin tezahüratlarına eklenerek önce salonda yankılanır, sonrasında ise tüm şehri sarar. Çünkü bir takım sadece ülkesini değil aynı zamanda şehrini ve insanını da temsil eder. Takımın elde ettiği başarı ve kazanılan her zafer, hem şehrin hem de şehir sakininin anısında bir yer tutar. Bu sayede şehir ve insan arasında yeni bağlar kurulur, şehri benimseme ve şehrin bir parçası olma edimi güç kazanır…

Turkish Airlines Euroleague bu yıl yeni formatıyla 16 takımla oynandı. Toplamda 9 ülkeden 13 şehrin en iyi 16 takımı Avrupa’nın en prestijli basketbol turnuvasında kupayı kaldırmak için ter döktü. Biletlerin aylar öncesinden tükendiği, 130’dan fazla ülke ve 200’den fazla kanalda canlı olarak yayınlanan Final Four süresince tüm gözler turnuvanın finaline üçüncü kez ev sahipliği yapan İstanbul’daydı. Kupanın sahibi Olympiacos’u güçlü ve seyir zevki yüksek bir oyunla yenen Fenerbahçe olurken, aslında kazanan ve galibiyeti kutlayan sadece Fenerbahçe değil aynı zamanda Türk basketbolu, İstanbul ve turnuva sponsoru Türk Hava Yolları, kısaca tüm Türkiye’ydi.

İstanbul’un basketbol için ne kadar büyük bir önem taşıdığını, turnuvaya dört takım göndermesinden, yani bir bakıma turnuvaya katılan takımların yüzde 25’inin İstanbul takımı olmasından anlamak mümkün. İstanbul’da düzenlenen basketbol etkinliklerine bakıldığı zaman Avrupa Erkekler Şampiyonası, Erkekler Dünya Şampiyonası, Kadınlar Dünya Şampiyonası, Avrupa Ligi Şampiyonası (yeni ismiyle Turkish Airlines Euroleague- 3 kez) gibi büyük çaplı turnuvalar mevcut. İstanbul’un basketbola kattığı değerin yanında basketbolun İstanbul’a kattığı değer de yadsınamayacak ölçüde. Turkish Airlines Euroleague’in 130’dan fazla ülke ve 200’den fazla kanalda yayınlandığını, 2,4 milyar kişiye ulaştığını, Avrupa’da 180 milyon kişi tarafından seyredildiği düşünülürse İstanbul’un tanınırlığını artırması için oluşturduğu reklam etkisi oldukça büyük.

Bunun yanında Final Four için 10 binin üstünde basketbolseverin yurt dışından İstanbul’a geldiği ve turnuva süresince İstanbul’da kaldıkları göz önünde bulundurulursa bu tür turnuvaların İstanbul için değeri daha iyi anlaşılabilir.

DEV ŞEHİRLERİN DE LİGİ VAR
Hızlı ve kolay ulaşım sistemleri ve haberleşme teknolojilerinin gelişmesi sayesinde küreselleşen dünya ile birlikte artık sadece takımlar ve ülkeler değil aynı zamanda şehirler de birbirleriyle tatlı bir rekabet halinde. O şehirde düzenlenen büyük – Euroleague gibi – etkinliklerin, şehrin altyapısının, ekonomisinin, teknolojik imkânlarının, ulaşımının, eğitiminin ve bunun gibi birtakım göstergelerin incelenerek analiz edilmesinden oluşan ve sonunda şehirlerin puanlanarak derecelendirilmesine
imkân tanıyan farklı bir lig daha var: Küresel Şehir Endeksleri. Küresel şehirleri farklı açılardan değerlendiren çeşitli endeksler var. Bunlardan öne çıkan bazıları Küreselleşme ve Dünya Şehirleri Endeksi, Küresel Güç Şehir Endeksi, Yaşanabilir Şehirler Endeksi, Küresel Finans Merkezleri Endeksi…

Örnekleri çoğaltmak mümkün. Londra, Paris, Tokyo, New York, Sydney, Singapur gibi dünyanın çeşitli bölgelerinden ön plana çıkmış şehirlerin de yer aldığı endekslerin çoğunda İstanbul şu an için orta sıralarda yer alsa da, bazı endekslerin turist çekme potansiyelinin ve çektiği turistleri memnun etme başarısının değerlendirildiği “ziyaretçi” odaklı başlıklardaki sıralamalarda 4. sıraya kadar çıkmış durumda. Bunun sebebi de zengin bir tarihi ve kültürel mirasın yanında kuşkusuz ki zengin bir ulaşım ağının düğüm noktası haline gelmesi ve İstanbul’u temsil eden spor takımlarının, ürünlerin, kısaca “marka”ların rolü.

Nasıl ki Koç Obradović ile büyük bir ivme kazanan Fenerbahçe iki yıl önce Final Four’a kalma başarısını gösterip geçtiğimiz yıl finalde oynamaya hak kazanıp bu yıl da kupayı müzesine götürdüyse, belki İstanbul’u da kısa bir zaman içinde adım adım küresel şehirler liginin zirvesinde görürüz. Neden olmasın?

NOTLAR

TURKISH AIRLINES EUROLEAGUE ;
» Dünyada 2,4 milyar izleyiciye ulaşıyor.
» Avrupa’da 180 milyon kişi tarafından takip ediliyor.
» Dijital ortamda 750 milyon kişiye ulaşıyor.
» Final Four 130’dan fazla ülkede, 200’den fazla TV kanalında yayınlanıyor.

Yazı: Samet Keskin

Bu yazı Marmara Life sayı 103’te yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s