“Gaziantepli Kardeşler” Bakım Onarım Okulu

Gaziantepli Kardeşler, iki kuşaktır Ford Otosan ve Otokar Yetkili Servisi olarak satış ve satış sonrası hizmet veriyor.

Aynı zamanda ağır vasıta araçlarının bakımı ve servis hizmetlerinin en büyük sorunu olan personel ihtiyacına da eğitimci bir bakış açısıyla çözüm üretiyor. Özellikle ağır vasıta araçların satışı ve satış sonrası bakım hizmetlerinde yaşanan eğitimli ve donanımlı personel sıkıntısı üzerine yoğunlaşan Gaziantepli Kardeşler, hayata geçirdikleri proje ile askerliğe gitmemiş, meslek lisesi ya da meslek yüksekokulu mezunlarına iş avantajı sağlıyor.

Ford Trucks Esenyurt, ağır vasıta araç satışı ve bakım onarım konusunda Türkiye’deki en büyük tesis ve bu tesisin başında da Satış Sonrası Hizmet Müdürü pozisyonunda Ali Çalımlı yer alıyor. Ağır vasıta araçların bakım onarımın sadece mekanik olmadığını, güven ve eğitim temeline dayandığının bilincinde olan Gaziantepli Kardeşler Ford Trucks Satış Sonrası Hizmet Müdürü Ali Çalımlı ile verdikleri hizmetleri ve eğitim çalışmalarını konuştuk.

Gaziantepli Kardeşler ne gibi hizmetler sunmakta?
Gaziantepli Kardeşler, Ford ve Otokar Satış ve Servis hizmetleri veren bir şirkettir. İstanbul’un üç farklı noktasında Ford Satış ve Servis Hizmeti vermektedir. Gebze’de hafif ticari ve binek otomobil servisi vermektedir. Yenibosna’da hafif ticari, ağır vasıta ve binek araçların satış sonrası hizmetini vermekte. En son 2014 yılında açılan Esenyurt’da Ford Trucks 4S Plaza standartlarında satış, satış sonrası hizmetler ve yedek parça hizmeti veren Türkiye’nin en büyük ağır vasıta tesisi ve işletmelerinden biridir. Gerek hacim, gerek personel sayısı olarak Türkiye’nin en büyük noktasıdır.

Esenyurt Ford Trucks, Gaziantepli Kardeşler ne gibi hizmetler sağlamaktadır?
Ağır vasıta servisçiliğinde hizmet ikiye ayrılır; yetkili servislerin verebileceği hizmetler bir de dışarıdan alınacak hizmetlerdir. Hasar onarım, bakım, yedek parça, torna, kaynak, üst yapı çözümleri, şase düzeltme gibi pek çok hizmet araç tipi ayırt etmeksizin ürün taşıyan her araca satış sonrası hizmetlerini vermekteyiz. Aynı zamanda müşterilerimizin çok iyi bildiği Müşteri Kademe Yönetimi Hizmeti vermekteyiz.

Kaç kişi çalışmakta?
Esenyurt tesisimizde satış sonrası hizmetleri olarak 64 kişi. Bunun 12 kişisi beyaz yaka, 52 kişi ise teknik kadro olarak hizmet veriyoruz.

Müşteri Kademe Yönetimini biraz açabilir misiniz?
Kademe yönetimi, Ford marka araçlarımızın yerinde bakım onarım hizmetinin sağlanmasıdır. Müşterilerimizin bize gelmesini beklemeden, biz onlara oldukları yerde hizmet veriyoruz. Bugün iki farklı büyük müşterimiz bu hizmeti bizlerden almaktadır. En büyük müşteri kademe yönetimi hizmetimiz ise üçüncü havalimanı inşaat şantiyesindeki ford müşterilerimize yerinde bakım hizmetidir. Orada bir teknik ekip kadromuz, yedek parça depomuz bulunuyor. Aynı zamanda Kuzey Marmara Yolunu yapan iki müşterimizin kademe yönetimini de sürdürmekteyiz.

Peki, bu kademe yönetimi müşteri memnuniyeti için mi yapılmakta yoksa bir ihtiyaç mıdır?
Hem ihtiyaçlar doğrusunda hizmet vermek hem de müşteri memnuniyetimizi arttırmak olarak tanımlayabiliriz. Kademe yönetimi, bizler için iş hacmimizi arttırmak, müşterimiz içinse hem zamandan hem nakitten tasarruf etmek anlamına geliyor. Yani müşterimizin işlerinin hızlı yürümesi hem de bizim müşterimizin sorununu hızlı çözmemiz için fırsat tanıyor.

Bu hizmetten her müşteriniz yararlanabiliyor mu?
Müşteri Kademe Yönetimi hizmetimizi, genellikle filo müşterilerimize sunuyoruz. Burada ayırt edici nokta, servis bakım tarihlerine sadık müşterilerimizdir.

İleride tamamen kademeli yönetime geçilebilir mi?
Hayır. Kara nakliyesi, bir malın bir yerden bir yere götürülmesidir ve bir yerden bir yere bir ürün götürüldüğü sürece tesislerimiz hizmet verecektir. Kaldı ki tesiste bakım onarım hizmeti ile kademede bakım onarım işleminde süreçler çok farklıdır. Yani yerleşik tesislerden vazgeçilemez.

Ford Trucks Gaziantepli Kardeşler olarak hizmet verirken önem verdiğiniz noktalar nelerdir?
İşin eksiksiz tam ve zamanında çıkartılmasıdır. Bu “zamanında” kısmı müşteri ve kurum için görecelidir. Ama kurum için bakıldığında “zamanında” kavramı standartlara uygun olarak sunulabilmektedir. Her zaman için amacımız bir iş için belirlenen standart sürenin biraz daha altında işi teslim edebilmektir. Neden derseniz, ağır vasıtada bir tabir vardır, “Müşterinin tekerleği döndüğü sürece para kazanır. Para kazandığı sürece biz o paradan hak iddia edebiliriz.” Bu yüzden müşterinin sorunu bir an önce çözülecek ki müşteri yola çıkabilsin. Müşteri yola çıkabilmeli ki bizim hizmetimizin karşılığını ödeyebilsin.

“Kurumda her şey değişir, ama bu asla değişmez” diyebileceğiniz bir şey var mı?

“Asla,” dememek gerekir, her şey değişebilir. Ama her zaman için sistemi takip edip, bir adım önde olmak zorundayız. Çünkü teknolojiyle beraber gelişmemiz lazım, her şeyden bir adım önde olmamız lazım. Bu yüzden, değişmeyecek tek şey “her zaman bir adım önde olmak” diyebiliriz.

Neden bakım onarım için Ford Trucks Gaziantepli Kardeşler tercih edilmelidir?
Birincisi, hızlı çözümler üretiyoruz. İkincisi, sadece mal ve hizmet satışı yapmıyoruz. Değer satışı yapıyoruz. Ayrıca yerinde hizmet veriyoruz, vardiyalı çalışma potansiyelimiz var. 24 saat boyunca yardım hizmetimiz, yol bakım onarım kamyonumuz var. Yol bakım kamyonumuzu yola çıkartıyoruz ve bir seyahatte 6 il gezi  14-15 müşterinin ihtiyaçlarını karşılayabiliyoruz. Ayrıca bizler burada sadece teknik hizmet vermiyoruz. Karşılıklı güven ilişkisi, teknik bilgi ve hizmet sunuyoruz. Bu yüzden servis hizmeti veren insanların birden fazla meziyete sahip olmaları gerekmektedir. Özellikle ağır vasıta servislerinde bu çok önemlidir. Buraya gelen araçlar en erken sürede buradan çözümü üretilmiş olarak çıkmalıdır. Ağır vasıtada ikame araç yoktur ve o aracın bir an önce tekrar yola çıkması gerekmektedir.

Bunların bilincinde olan personellerle hizmet veriyoruz. Kamu ile çalışmalarınız nasıl?
Kamu için başlangıçtan itibaren Ford Otosan ve anlaşmalı üst yapıcılarıyla ortaklaşa çalışmaktayız. Bir kamu kuruluşunun ürün satın aldığı andan itibaren bizler varız. Ürünün üst yapısı üretilirken, bitiminde son testlerde bizlerle irtibata geçiliyor. Özellikle bölgemiz olan İstanbul’da yüzde 70-75 oranında bizimle irtibattadırlar. İş hacmimizin genişliği ve hızlı hizmet sunmamızdan dolayı bölgemizdeki tüm üst yapıcı firmalar işlemler için bizden destek alırlar. Ürünün devir ayarlarından, üst yapının testlerine kadar tüm hizmetlerde bulunuruz. Yani biz kamuya araç teslim edilmeden devreye gireriz, eğer kamu kurumu üst yapısı İstanbul Avrupa Yakası’nda yapılan bir araç alıyorsa biz işin içinde oluyoruz. Teslimat sonrası süreçte de kamuya yerinde hizmet veriyoruz. Belediyeden ihale alan firmalara alternatif çözümlerle hizmet sunuyoruz. Kamuya ve kamudan ihale almış firmalara, bakım anlaşmaları, üçüncü yıl garanti uzatımı gibi hizmetler sunuyoruz.

Ağır vasıta bakım onarım servislerinin en büyük problemi nedir?
Özellikle bizim işimizde arkadan yetişen yeni teknik kadro yetişmesinde ciddi sıkıntılar var. Bu yüzden bunun için bir projemiz var. Rahmetli Sayın Mustafa Koç Bey’ in de dediği gibi “Meslek Lisesi Memleket Meselesi”. Gaziantepli Kardeşler olarak bunun farkındayız ve bu yolda ilerliyoruz. Bu yüzden bir proje geliştirdik ve çevremizdeki meslek yüksekokulları ve meslek liseleri ile kontak halindeyiz. En iyi örneği İstanbul Üniversitesi, Otomotiv Bölümü’dür. Görüştük ve anlaştık. Daha önce hiçbir çalışma tecrübesi olmayan, askerliğini yapmamış kişilere iş imkânı sunuyoruz. Var olan teorik bilgisini, pratiğe çevirsin, deneyim ve karşılığında para kazansın, kendini geliştirerek yükselsin ve bizlerle iyi bir uyum sağlarsa bizimle kalsın diye çalışmalarımıza başladık. 14-15 kişilik bir demomuz oldu ve buradan 4 tanesi bizlerle çalışmaya devam ediyor, okulundan eğitimini almış, bizlerle mutfağı öğrenmiş ve aidiyet duygusuyla yola bizimle devam eden 4 pırlanta gibi çalışanımız oldu. Artık hedefimiz, bunu daha da ilerletmek ve tüm kadromuzu bu şekilde sürekliliğini sağlamak. Ayrıca projemizde yine İstanbul Üniversitesi ile yaptığımız anlaşma ile ben bizzat öğrencilerin derslerine girip, yeni teknolojileri anlatarak sektörü ve sektörün eğitimli personel ihtiyacından bahsedeceğim. Bunun dışında da öğrencilere burs imkânı sunacağız.

Bu projemizi firmamızın Genel Müdürü Mehmet Ali Uçar Bey ile beraber yönetiyor ve sürdürüyoruz. Liseden, üniversiteden eğitimini almış ilk iş deneyimini bizimle yaşayıp bizlerle yola devam etmek isteyenlerin dışında; halen bizimle çalışmakta olan personellerimiz içinde çalışmalarımız var. Mesela liseyi bitirmiş, yüksek eğitimini almamış ya da liseyi bitirememiş ama işinde başarılı kendini geliştirmekte istekli çalışanlarımızın eğitimlerini destekliyoruz. Kayıtlarının yapılmasına ve derslerine gitmelerine imkân sağlıyoruz. Teşvik ediyoruz. Personelimizin gelişimi için yatırım yapıyoruz. Bir aile şirketiyiz ve bu aileyi genişletmeye çalışıyoruz.

 

Röportaj: Emine Umay Avcı

*Bu yazı Marmara Life Business Eki 12. sayıda yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s