Sadık Dostlarımızın Sağlığı İçin Bir Uygulama: Köpek Gezdirme Hizmeti

Doggo, Potansiyeli Yüksek, İşini Ve Hayvanları Seven İnsanların Bir Araya Gelerek Güç Kattığı Bir Organizasyon. 7 İlçede Toplam 400 Doggo Walker’ı Mevcut.

“Köpeklerin dostluğu kalıcıdır. Arkandan konuşmazlar ve yarı yolda bırakmayı hiç bilmezler.” demiş ünlü tiyatro yazarı Bernard Shaw. Köpeklerle insanların dostluğu o kadar eskilere dayanır ki insanlık tarihinin neredeyse her aşamasında bu ilişkiden bahsetmek mümkündür. “En iyi dost ya da en sadık dost” olarak tanımlanmalarının sebebi köpeklerin sahipleriyle aralarındaki duygusal bağın kuvvetinden kaynaklanır. Bu sadakat ilişkisinde kanaatkâr davranan ve bir tas yemek, biraz ilgiyle yetinmeyi bilen köpeğin tek beklentisi sahibiyle kuracağı sahici ve ömürlük bir duygusal temastır.

Hiç Kimsenin Yeterince Zamanı Yok
Günümüzde yoğun iş hayatı, büyükşehirlerin kendine özgü keşmekeşi, günün uzun bir bölümünü ofislerde geçiren kentli bireylerin kendilerine ve bu gerçek dostluğa daha az zaman ayırmasına neden olmakta. Tek başına yaşayan, yoğun iş hayatı dolayısıyla ve çoğu zaman evde vakit geçiremeyen köpek sahiplerinin en büyük problemlerinden biri, köpek dostlarını düzenli olarak gezdirmeye vakit bulamamaları. Oysaki onların hem ruhsal hem de biyolojik olarak günlük asgari bir fiziksel efor sarf etmeleri, açık alanlarda en az 45 dakika boyunca yürümeleri gerekli. Bu şekilde enerjilerini dengeleyebilir, sosyalleşme ihtiyaçlarını evin dört duvarı arasından uzaklaşarak giderebilirler. En iyi dostlarımız bu aktiviteye her gün ihtiyaç duyarken bizlerin buna her zaman vakit bulamayışı yeni bir iş kolu ortaya çıkarmış.

Köpek Gezdiriciliği
“Dog walker” yani köpek gezdiriciliği… Yurt dışında büyük metropollerde oldukça yaygın olan bu iş kolu ülkemizde son dönemlerde popüler olmaya başladı. Genelde part-time olarak gerçekleştirilen ve üniversite öğrencileri başta olmak üzere gençler arasında ilgi gören bu mesleği icra edenlere “walker” deniyor. Walker’lar köpeklerine yeterince zaman ayıramayan hayvanseverlerin imdadına yetişiyor. Sabah veya akşam saatlerinde ortalama 45 dakikalık bu yürüyüş hizmetini profesyonelce sunmak için gerekli donanıma ve eğitime sahip walker’ları bünyesinde barındıran on-line sistemler bile oluşmaya başlamış durumda. Evcil hayvan sahiplerine güvenli ve profesyonel olarak köpek gezdirme hizmeti sağlayan bu alandaki Türkiye’nin ilk profesyonel mobil uygulama altyapısını kuran DogGO bunlardan biri. Mobil uygulama üzerinden köpek gezdirme hizmeti hem kolay erişebilme hem de her an denetleme olanağı sunduğundan pek çok köpek dostunun gözdesi durumunda. Girişim bu hizmetle beraber bir bakıma hayvanseverlere günümüzde paha biçilemeyen bir şeyi, zamanı satın alma fırsatı veriyor. Köpek gezdiriciliği, dünyamızı beraber paylaştığımız hayvan dostlarımıza yönelik köpek bakım kültürü, sahiplenme ve denetleme bilincini geliştirmeyi hedefleyen yepyeni bir anlayış aynı zamanda.

DogGO’nun kurucularından Cansu Tokuç, birkaç lise ve üniversite arkadaşından oluşan bir ekiple köpek gezdiriciliği kültürünü on-line bir girişim hâline getirme hikâyelerinin başlangıcını anlatıyor.

“DogGO çok ortaklı bir girişim ve hepimizin bu organizasyona farklı katkıları oluyor. Örneğin ben pazarlama departmanının sorumluluğunu üstlendim. Lise ve üniversiteden tanışan yedi arkadaşın kolektif aklını, emeğini ve tecrübesini ortaya koyduğu bir oluşum bu. Fikri bulan arkadaşlarım Mehmet Gürsoy ve Ömercan Dede, yazılım uygulamalarımızın başındaki Barış Karan, finans birimimizi yöneten Cem Doğancı, operasyon hizmetlerimizin başında Cem Elibol ve işe alım departmanımızın sorumlusu Ilgım Kılıç’la senkronize bir ekip çalışması sonucunda DogGO’yu yönetiyoruz. Ayrıca Londra’da çalışıp fikir ve geliştirme konularında ekibe yardımcı olan bir diğer ortağımız Emir Çağan da ekibin bir parçası durumunda.”

Değişen Yaşamlar, Değişen İhtiyaçlar
Modern zamanlar belki insana teknoloji, eğitim, sağlık ve sosyal hayatta çeşitli kolaylıklar getirdi ama aynı zamanda insanı bir kısır döngüye de soktu. Rutin günlük hayatımız otonom bireyin elini kolunu bağlayıp elinden özgürlüğünü aldı. İstediği zaman istediğini yapamamak, hep bir yerlere koşturarak yetişme mecburiyeti onu doğadan, hayvanlardan, sanattan ve kendi özünden günbegün uzaklaştırdı. DogGo gibi oluşumlar modern insanın sosyal hayatında belirli ya da uzun süreli periyotlarda zamansızlığını görüp buna uygun çözümler bulabilmiş yaratıcı çalışmalar olarak dikkat çekiyor.

Cansu Tokuç da işletmelerinin başarısının kentli insanı iyi tanımakla başladığını dile getiriyor.

“İnsanlar evcil hayvanlarına yeterince vakit ayıramıyor, fikri üzerine gelişen DogGO girişimi, Mehmet ve Ömercan’ın bir sohbet esnasında kendi köpeklerinden yola çıkarak Türkiye’de kurumsal, profesyonel, ulaşılabilir ve güvenilir bir gezdirme hizmetinin eksik olduğunu tespit etmeleriyle başladı. Dünya örneklerini incelemek, hayvansever ve köpek dostu olduğunu bildiğimiz insanlara bu işten bahsetmek, ardından kolları sıvamak ve şu ana kadar getirdiğimiz düzeni kurmak yalnızca bir senemizi aldı. Köpeklerin sağlıklı olmaları, enerjilerini atabilmeleri için her gün en az 45’er dakikalık yürüyüşlere ihtiyaçları olduğunu biliyoruz ve uyguladığımız işlem bu ihtiyacı hayvan sahipleri adına yerine getirmek. Girişimin en büyük amacı, hayvanseverlere aradıkları güvenli hizmeti sunmak ve ulaşılabilir hâle getirmek”.

Köpek gezdirme işleminin çeşitli rutinlerde köpek dostlarımıza kısa yürüyüşler yaptırmanın ötesinde sorumlulukları ve faydaları olduğunu sadece Hollywood filmlerinde gördüğümüz eline aldığı onlarca tasmayla her cinsten köpeği zapt etmeye çalışan walker’lardan ibaret olmadığını laf lafı açınca anlıyoruz.

“Uygulamamızda 45 dakika birebir gezdirme hizmeti verilir. Bu hizmetin anlık, planlı ve paket olmak üzere üç kategoride toplandığını söyleyebilirim. Anlık hizmetimizde bir saat içerisinde walker’ı yönlendirebiliyoruz. Paketlerimiz ise her hayvanseverin ihtiyacına uygun seçeneklerden oluşuyor. Uygulamamızda yürüyüş esnasında köpek aileleri dostlarını haritadan takip edebilir, yürüyüşten fotoğraf talep edebilir, tuvalet durumuyla ilgili bildirimler alabilir ve kat edilen mesafeyi görebilir. Yürüyüş sonundaysa gezdiricinin yorumunu içeren bir rapor alır. Ayrıca walker’ları bu organizasyonun iç değerlendirme ve oryantasyon sürecinden geçiriyoruz. Teorik ve pratik anlamda başvuran kişilerin bu işe hazır bir şekilde başlamasını destekliyoruz.”

Köpek Gezdirmek İçin Köpekleri İyi Tanımak Gerekir
Uygulamanın en önemli ayağı köpek gezdirme işlemini gerçekleştiren uzmanın profesyonelliği, köpeklerin dilinden anlaması ve en az sahipleri kadar onları sevmesi. Köpek gezdiriciliği işini İstanbul gibi dünyanın en önemli metropollerinden birine taşıyan DogGO’nun walker seçme ve eğitme faaliyetlerinden anlıyoruz ki uygulamada ciddi anlamda donanımlı personele ihtiyaç duyuluyor.

“Bizler kendi köpek dostlarımızdan yola çıkarak bu uygulamayı oluşturduk. Walker’larımızın her birini öncelikle yüz yüze tanıyoruz, sonrasında köpek eğitmenimizin ve ilk yardım ekibimizin desteğiyle oryantasyondan geçiriyoruz. İşe köpeklerimizin gezdirilmesine dair her durumu öğrenerek başlıyorlar. Bu intibak eğitimi aynı zamanda gezdirme hizmetimize dair en önemli güvenlik önlemlerimizden de biri. Hepsi her yürüyüşte yanlarında ilk yardım kiti ile dolaşır. Haritadan takip etme özelliği ise köpeklerinin nerede olduğunu doğal olarak bilmek isteyen herkes için önemli bir konu. Nasıl olduğunu, tuvalet durumunu fotoğraf ve geri bildirimlerle haber veriyoruz. Ayrıca detaylı bir şekilde dostlarının profilini alarak kilo ve ait oldukları cinslerin karakterlerine en uygun walker’ları görevlendiriyoruz. Ücretsiz tanışma yürüyüşü yaptırarak walker’ın gerçekleştireceği hizmeti deneyimlemesini sağlıyoruz. Bu da onları görevlendireceğimiz en uygun yürüme tercihlerinde belirleme sürecimize katkı sağlıyor.”

Belediyeler Ve Sivil Toplum Kuruluşları İle İşbirliği
Cansu Tokuç, bu anlamda belediyelerle ve çeşitli sivil inisiyatiflerle birlikte yürüttükleri çalışmalara da değiniyor.

“Bu konu bizim için en öncelikli meselelerden. Hayvan dostlarımıza daha yaşanabilir bir ortam sağlamayı vazife biliyoruz. Belediyelerle sürdürülebilir projeler geliştirmeye çalışıyoruz. Amacımız hem barınaktaki dostlarımızın iyiliğini sağlamak hem de şehri evcil hayvanımızla beraber yaşamak için daha uygun bir hâle getirmek. Yeni ve iyi niyetli oluşumlarla çalışmaya gönülden açığız. Bunun dışında köpek ailelerinin yapmayı sevdiği, gitmekten hoşlandığı yer ve aktivitelere katılım göstermeye çalışıyoruz. Örnek verebileceğim bir uygulamamız bile var. Kadıköy Sineması ile ortak bir çalışma bu. Sinemaya gelip film seyreden köpek ailelerine bedava yürüyüş imkânı sunuyoruz.”

Köpek Sahibi Ve Walkerlar Anlatıyor 

Doggo Köpek Ailesi – Neslihan Yılmaz (Çaki)
Merhaba, adım Neslihan. 36 yaşındayım ve bir ilaç şirketinde finans bölümünde yönetici olarak çalışıyorum.  Köpek gezdiriciliği evinde bir hayvanla yaşamak istemeyen veya mesaili çalışmayan insanlara belki çok şey ifade etmiyor olabilir ama benim gibi hem köpek âşığıysanız  hem de hafta içi her gün çalışmak zorundaysanız o zaman gerçekten hayalinizi gerçekleştirmeniz için en büyük desteğiniz diyebilirim. Hem ben işteyken köpeğim gezdirilip tekrar evine bırakılıyor; gün içinde ofiste içim rahat ediyor, hem de akşamları, hafta sonları yine zamanım dar olduğunda en yakın DogGO walker imdadımıza yetişiyor.

Walker – Yiğit Kaykaç
Merhaba, ben Yiğit Kaykaç. 1997 İstanbul doğumluyum. Doğuş Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı öğrencisiyim. Köpek gezdiriciliği benim için bir tür psikologluk olarak tanımlanabilir. Bir eğitim sürecine sokuyoruz köpekleri aslında. Eğitim almış bir DogGO walkerın haftanın 7 günü sabah akşam 45’er dakikadan yürüyüş yapması o köpeğin bir ay sonra çok daha huzurlu hale gelmesini sağlıyor. Kısaca, sürekli olarak onlara fayda sağlıyoruz ve her şeyden önce bir gönüllü olarak bu beni çok mutlu ediyor. DogGO sürekli olarak büyümekte olan bir şirket. Geleceğe dair çok güzel projeleri olduğunu düşünüyorum. Biz walkerlara da birçok açıdan katkısı olacağına eminim. Eğitimler, gönüllü işleri, etkinlikler vs. sayesinde birçok kişiye istihdam sağlıyorlar. Günde yaklaşık 4,5 saatlik bir çalışmayla aylık masraflarımı rahatlıkla karşılayabilecek bir kazanç elde ediyorum.

NOT

Gerçek Bir Dostluk Hikâyesi
Gerçek bir olaydan yola çıkılarak sinemaya uyarlanan “Hachi: A Dog’s Tale” filmini pek çoğumuz izlemişizdir. Üniversitesine giden bir profesörün tren istasyonunda tesadüfen bulduğu akita cinsi bir köpek ile aralarında oluşan sevgi, merhamet ve yoldaşlık ilişkisini konu alır. Hachiko, her sabah tren istasyonundan uğurladığı profesörü akşamları da yine aynı istasyonda karşılar. Profesör öldükten sonra Hachiko sahibini aynı yerde 9 yıl bekler. Hikâye gerçek bir olaydan esinlendiğinden bugün Japonya’nın Shibuya İstasyonu’nun bitişiğindeki anıt heykel, bu gerçek dostluğa tanık olmak isteyenler tarafından ziyaret edilmektedir.

Köpek Gezdiricileri
Köpek gezdiriciliği için başvuran kişilerin çok büyük bir çoğunluğu, üniversitede okuyan ve ek gelir elde etmek isteyen gençlerden oluşuyor. Kadın başvuru oranı da azımsanmayacak kadar çok. Başvuran bir diğer grup ise daha sakin bir iş isteyen hayvanseverler ve ev hanımları.

Walker’lara Oryantasyon Eğitimi
Basit ve deneyim gerektirmeyen bir iş gibi görünse de köpek gezdirme hizmetinde her türlü ihtimal göz önünde bulunduruluyor. Walker’lara iki etaptan oluşan oryantasyon eğitimi veriliyor. Biri köpek eğitmenleri ve ilk yardım ekipleriyle hazırlanan video müfredat, diğeri pratik oryantasyon. Kısa bir sınav ve uygulama ile eğitim tamamlanıyor.

Evcil Hayvan Kültürü
Ülkemizde henüz bilinirliği çok kısıtlı olan köpek gezdiriciliğinin kent ve kentlilik bilinci çerçevesinde de önemli bir yeri var. Evcil hayvan kültürü çoğunlukla kentlerde görülebilen bir yaşam biçimi olduğundan bizlere de çeşitli görevler düşüyor. Hayatı, mahalleleri, sokakları ve evlerimizi paylaştığımız en sıkı dostlarımız için çeşitli sorumluluklarımız bulunuyor.

Yazan: S.Bahar Alban

*Bu yazı Marmara Life 2019 / Eylül-Ekim sayısında yayımlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s