Paris Belediye Başkanı Olmak

Terör, seller, sıcak hava dalgaları, protestolar ve iklim kavgaları… Tüm bunlar, kadın belediye başkanı Anne Hidalgo’nın ikinci dönem için aday olmasını engelleyemedi. O, son seçimde yeniden kozmopolit kentin yeniden başkanı olarak seçildi.

Anne Hidalgo, on yıllık milletvekilli tecrübesi  sonrası 2014’te Paris belediye başkanı seçilmişti. Fransa’nın başkentini yönetmenin neleri içerdiğini bildiğini düşünse de, hiçbir deneyim onu gelecekte olacaklara hazırlayamazdı. Görevdeki ilk yılı bitmeden önce, Charlie Hebdo gazetesine ve Hyper Cacher süpermarketine terörist saldırılar oldu. On ay sonra, başkent 131 kişinin ölümüne neden olan bir dizi intihar bombardımanı ve silahlı saldırı ile harap oldu ve Parisliler şokta, kederli ve korku içindeydi. Belediye binasında geçirdiği altı yıl aynı zamanda iki ciddi sel felaketi yaşandı, birkaç sıcak hava dalgası ile mücadele etti. 16 aylık Gilets Jaunes (Sarı Yeleklilerin) protestoları ve Aralık ayından bu yana da hükümetin emeklilik reformlarına karşı gösterileri gerçekleşti.

İşte tüm bunlar yaşanırken Paris’i yöneten Anne Hidalgo, epey zorluk çekti. Hidalgo geride kalan dönemle ilgili şunları söyledi: “Pek kolay bir zaman olmadı. Bazı korkunç sarsıcı felaketler yaşadık, öngörülemeyen birçok olay: terörizm; muazzam bir mülteci ve göçmen akını ve iklim acil durumunun hızlanması gibi. Eğlenceli olduğu için ya da bu muhteşem şehri yönetirken geniş ve sağlam omuzlara sahip olmak Paris belediye başkanı olmayı istemek için yeterli değil. Altı yıl boyunca neredeyse sürekli bir kuvvet olan 7-9 şiddetindeki rüzgârda bir katamarana kaptanlık yapmak gibiydi.”

Paris’in ilk ve tek kadın belediye başkanı  Hidalgo, ikinci kez başkanlık için adaylığını ilan ettiğinde, bazıları “yeterli” demişti. Hidalgo bu konuda ise şöyle diyor:  “Sorabilirsiniz, daha kolay bir şeyler yapabilirken neden burada olmak istiyorum? İktidarla olan ilişkinizi geliştirirken aynı zamanda sistemli ve mantıklı olmanız, eleştirmeniz, harekete geçmeden önce analiz etmeniz, etrafınıza ve kendinize sorular sormanız ve bir yola karar verdikten sonra onu takip etmeniz gerekir. Aksi takdirde, sen sadece başsız bir tavuksun ”

İlk Görev Kirlilikle Mücadele

Hidalgo’nun ilk görevi, kirlilikle mücadele ve Paris’i daha yeşil hale getirmek oldu. Kilit nokta, Paris sakinlerinin ihtiyaç duydukları şeylerin çoğu – dükkânlar, eğlence tesisleri, eğitim – kapılarının önünde veya yakınında bulabilecekleri 15 dakikalık şehir fikri oldu. Ayrıca küçük şehir ormanları, yeni parklar, bahçeler kurdu; çatılarda sebze tarlaları oluşturdu, binlerce ağaç dikti. “İklimsel acil durum konusunda harekete geçmek için 10 yılımız var. 10 yıl oturup ne yapılacağını tartışmayı bırakıp, harekete geçmeliyiz. ”diyen Hidalgo tüm dünyanın bu konuda birlikte hareket etmesi gerektiğine işaret ediyor.

Tartışmalı Yayalaştırma

Paris Belediye Başkanı Anne Hidalgo’nun son altı yılın en tartışmalı eylemlerinden biri ise yayalaştırma projesiydi. Seine Nehri’nin sağ kıyısındaki ana yolu, yaya yolu haline getirerek yayalar, bisiklet sürücüleri, müzisyenler ve kafeler için uzun ve dar bir parka dönüştürdü. Bireysel araç kullanımını caydırmak ve kirlilikle mücadele etmek için zaman zaman geniş bir şantiyeye benzeyen şehir merkezinin bazı alanlarını yayalaştırılması sonrası Parisli taksi şoförleri ve özel araç sahipleri en sert eleştirmenler arasında yer aldı. Otomobil lobisine rağmen, Hidalgo, önlemlerinin nihayetinde işe yarayacağını savunuyor. Onun rehberliğinde, belediye meclisi, 2024’ten itibaren dizel arabaları ve 2030’dan itibaren benzinli arabaları yasaklamayı oyladı. Hidalgo, “Araç sahiplerine, erken bilgilendirme yapıldı böylece haberimiz olmadı diyemezler.” diyor ve ekliyor: “Bisikletler, daha fazla otobüs ve araba paylaşımı gibi alternatif hareketlilik ile şehrimizdeki araç sayısı daha da azalacak.”

Hidalgo, her zaman iftira ve kötülemelere hedef olan bir figür oldu. Genelde Seine Nehri’nin güney ve batısındaki daha nezih bölgelerin sakinleri, tüm sosyal konutların, göçmenlerin, evsizlerin ve uyuşturucu bağımlılarının kuzey ve doğudaki bölgelere itilmediği “dayanışma” çağrısını sevmiyor. Airbnb tarzı konut kiralama yönetime karşı. Airbnb, şehrin kira pazarında ihtiyaç duyulan evlerden mahrum bırakan ve yılda maksimum kiralık gece sayısını 30’a düşürmek isteyen bir mülk vurgunculuğu olduğu konusunda apaçık düşman olarak ilan edildi. Bu konuda bir referandum bile gündemde.

Orta ve işçi sınıfının şehirde yaşamasını sağlamak oldukça zor bir iş, ancak 2016 yılında sosyal konutları artırma, kira kontrolleri getirme ve kalkınmaya kamu / özel yatırımları teşvik etme taahhüdünün karşılığını aldığını söylüyor.

2024 Paris Olimpiyatları

Şehrin temizliği önemli bir sorun, özellikle de Paris 2024 Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmaya hazırlanırken. “Paris’in yeterince temiz olmadığı doğru,” diyor. “Şu anda şehri temiz tutmak için yılda 550 milyon € harcama yapıyoruz, çöp kutularının sayısı arttırıldı, temiz görevlisi sayısı da artırıldı ve çalışma saatleri ihtiyacı karşılayacak şekilde ayarlandı. Ve yine de yeterli değil. Bu konuda, bir eğitim sorunumuz olduğu anlamına gelmekte. ” diye de ekliyor.

Anne Hidalgo İspanyol Kökenli

İspanya doğumlu Hidalgo, Lyon yakınlarındaki bir konutta büyüdü ve genç yaşta Fransız vatandaşı oldu. Anne tarafından dedesi Antonio, 1937’de General Franco’nun faşist İspanya’sından kaçarak ailesiyle birlikte bir eşek üzerinde Pirene Dağları’nı geçmiş. İki yıl sonra geri döndüğünde Cádiz yakınlarındaki San Fernando’daki ailesi “kızılların çocukları” olarak dışlanmış.

Zor bir işe soyunan Anne Hidalgo bu duruma alışmış. Tabi ailesi de… “Erken kalkıyorum. Geç yatarım. Birkaç hafta sonum ve daha da az tatilim var ama şikâyet etmiyorum. Bu benim yaptığım bir seçim, eşim ve ailem tarafından kabul edilen bir seçim ve onlar için basit bir seçim değil ”diyor. Çocukların ise zorlandığını şöyle anlatıyor: “Özellikle ünlü, tanınan ve bazen halkın gözündeki herkes gibi saldırıların hedefi olan bir anneye sahip olmayı seçmeyen çocuklarım için zor.”

Paris Belediyesi’nden Elysee Sarayı’na mı?

Belediye başkanlığı işi genellikle Elysée Sarayı için bir sıçrama tahtası olarak görülüyor, ancak Hidalgo – son altı yılda kendisine her sorulduğunda yaptığı gibi – başkanlık yapmak gibi bir niyeti olmadığı konusunda ısrar ediyor. “Benim işim bu olağanüstü, muhteşem şehri ona zarar vermeden geliştirmek. Onu yaşanmaya değer bir şehir yapmak, ancak geçmişini inkâr etmeden ilham veren bir model olmak ”diyor.

Anne Hidalgo son olarak şu mesajları veriyor: “Endişe verici, değişen bir dünyada sahip olduğumuz değerler tek pusulamızdır. Ne yapacağımı bilemediğimde, puanlarım düşük olduğunda değerlerime geri dönüyorum, kendime soruyorum: neden bunu yapmak istiyorum, genel çıkarım nedir? Paris belediye başkanı olduğunuzda kendinizden daha fazlasını düşünmelisiniz. “

Hidalgo’nun yeni dönemde yapmak istedikleri…

İnsanları kalabalık toplu taşıma araçlarından uzak tutmaya teşvik etmek için kilitleme sırasında tesis edilen 50 km’lik bisiklet şeritleri kalıcı hale getirilecek. 

İşlek cadde Rue de Rivoli, otobüs ve taksiler için artan alanla ağırlıklı olarak bisikletlilere bırakılacak.

Paris çevre yolundaki hız sınırı 50 km / s ile sınırlı olacak ve 2024 yılına kadar belirli şeritler otobüsler, ‘temiz’ arabalar ve araba paylaşımı için ayrılacak. 

Başkentte büyük ölçekli bir ‘yeşillendirme’ programının bir parçası olarak kentsel ormanlar oluşturulacak.

2030 yılına kadar Paris’in bitki örtüsünü yüzde 50 artıracak

Planlar arasında büyük, yeşil bir meydanın inşası ve çevre yolu erişim rampalarının asma bahçelere dönüştürülmesi yer alıyor.

Anne Hidalgo Hakkında

19 Haziran 1959, Cadiz doğumlu(İspanya)

5 Nisan 2014’te Sosyalist Parti adayı olarak Paris Belediye Başkanı seçildi. Paris’in ilk kadın belediye başkanı oldu.

28 Haziran 2020’de ikinci kez başkan oldu.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s