Belediyelerde Bütçe 140 Milyar Lira

2019’da küçülen belediye bütçeleri 2020’de 140 milyar lirayı buldu. 2021’de bu miktarın 150 milyarı aşması bekleniyor. Belediyeler özel sektörün en önemli finans kaynağı olmayı sürdürecek…

Türkiye COVID-19’un neden olduğu ekonomik zorluklardan yine belediye bütçeleri ile çıkacak gibi görünüyor. 2015’den beri neredeyse her yıl %20 büyüyen belediyeler, 2019 yılında frene basmış ve yaklaşık 10 milyar liralık küçülmeye gitmişti. 2020 yılında faizlerdeki düşüşün de etkisi ile belediyelerin bütçeleri yeniden tırmanışa geçerek 140 milyar doları buldu.    Bütçeden aslan payını ise yaklaşık 26 milyar lira ile İBB aldı. Onu 17 milyar lira ile Ankara ve İzmir takip etti.

Kamu Yatırımları Ekonomiyi Canlandıracak

2021 yılında belediye bütçenin 150 milyar lirayı aşması bekleniyor. Özellikle büyükşehir belediyeleri yabancı kaynaklı yeni kredi olanaklarına erişmesi ve bu gelirin personel harcamaları, kamu yatırımları ile birlikte iç pazarda kullanılması ekonominin canlanması içinde önemli bir faktör olacak.

Konu ile ilgili açıklama yapan Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan, kamunun ekonomik hareketlilik için tetikleyici unsur olduğunun altını çizdi. Belediyelerin özel girişimler için önemli bir kaynak sağlayıcı olduğunu belirten Arslan “Türkiye’de özel sektörün en önemli müşterilerinden bir tanesi belediyelerdir. Kamu hem çalıştırdığı personel hem de yaptığı yatırımlarla ekonomik kalkınmanın başat aktörlerinden bir tanesidir.” dedi.

Özel Sektör İçin Rekabet Ortamı Yaratacağız

Marmara Belediyeler Birliği’nin de kamunun ortak menfaatleri gereği hareket ettiğini belirten M. Cemil Arslan, 2021 yılında düzenlenecek olan Marmara Urban Forum’un kamu alanında faaliyet gösteren işletmeler için bir fırsat olduğunu ifade etti. Forumda üreten ile yatırımcıyı buluşturacaklarını belirten Arslan “Özel sektör tamamen adil, rekabet edilebilir, şeffaf bir ortamda ürünlerini sergilemeli. Şehirlerimiz için en iyi çözümler ortaya çıkmalı ki daha inovatif çözümler ortaya çıkabilsin. Biz girişimcilerimizin şehirlerimiz için dünyanın en iyi çözümlerini sunacağına inanıyoruz. Önümüzdeki yıl yapacağımız Marmara Urban Forum’da da belediyelerle bu alanda faaliyet gösteren ticari işletmeleri buluşturacağız. Sektörümüzü ayakta tutmalıyız ki şehirlerimiz de gelişmeye devam etsin.” dedi.

Yatırım Yapılan Belediye Hizmetleri/Sektörler

Enerji, itfaiye aracı, termik santral, atık yönetimi/geri dönüşüm, sürdürülebilir şehirler, kentsel altyapı, raylı sistem/tramvay aracı, otobüs.

MARUF 2021 bülteni için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s