MARUF 2019’da Neler Olmuştu?

Türkiye’nin, belediyeleri bir araya getiren en büyük organizasyonu olan Marmara Urban Forum (MARUF), kendi alanında 2019 yılının en çok konuşulan etkinliği oldu. Benzerleri dünyanın diğer büyük şehirlerinde yapılan şehircilik forumlarının İstanbul ayağı olan MARUF, 2019’da İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. 25 farklı ülkeden 250 konuşmacı ve 5440 katılımcıya ev sahipliği yapan  MARUF19, 66 partner ve 50 oturumla Türkiye şehirciliği için unutulmayacak bir işe imza attı. 

Çözüm Üreten Kentler

 Türkiye’nin ilk ve en kapsamlı şehircilik buluşması olan MARUF,  1-2-3 Ekim 2019’da gerçekleşmişti. Kamu sektörü, özel sektör, sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve yerel yönetimler gibi şehrin tüm paydaşları bu forumda buluşarak “Çözüm Üreten Kentler”i konuştu.

*“Çözüm Üreten Kentler” için 66 partner organizasyona destek verdi.

*Kentlerde akıllı çözüm uygulamaları anlatıldı.

 *Kentsel altyapılar konuşuldu tartışıldı.

*Başkanlar “Play Marmara” ile bölgeyi tasarladı.

En Çok İlgi Gören Temalar:

● Şehir Teknolojileri ve İnovasyon » Geleceğe dönüş: İnovasyonun kuluçkası şehirler » Yaşam kalitesini artırmak için Akıllı Şehirler

● Ulaşım ve Hareketlilik » Hareketlilik ve insan odaklı ulaşıma doğru » Toplu taşımada etkin kurumsallaşma

● Kamusal Mekân » Herkes için erişilebilir kamusal mekânın izinde » Herkes için tasarım: Yaşanabilir kamusal mekanlar

● Sosyal Kapsayıcılık » Birlikte yaşamak: Yeni yaklaşımlar ve uygulamalar » Kapsayıcılık meseleleri: Geride kimseyi bırakmamak

Kentle İlgili Tüm Aktörler Buradaydı!

Marmara Urban Forum 2019’a katılanlar MARUF için ne dediler?

İşte ulusal ve uluslararası katılımcıların 2019’daki organizasyonla ilgili görüşleri:

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tahir Büyükakın: Burada asıl yapılması gereken dünyanın gidişine yeniden bir ses bir nefes vermek, meseleleri samimiyetle tartışmak ve çözüm bulmaktır. Zaten forumumuzun mottosu da Çözüm Üreten Kentler’dir. Biz burada aramak için varız. İnsanlığın kaderine yön vermek için varız.

Marmara Belediyeler Birliği Genel Sekreteri M. Cemil Arslan : Disiplinler arası ve sektörler arası bir ilişkiyi dikkate alan, bilgi temelli, üretken ve açık bir sistem kurmadan ne ülkeleri ne de şehirleri etkili bir şekilde yönetme imkânı var artık.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan: Olağanüstü güzel bir katılım var. 25 ülkeden 100’den fazla belediye başkanı var. Yine uluslararası ve ulusal düzeyde birçok katılımcı var. Bilim insanları var, şehirciler var, planlamacılar var. Yani kentle ilgili tüm aktörler burada!

Şehir ve Bölge Planlama Profesörü & Sosyal Bilimci İlhan Tekeli: Marmara Urban Forum bir anlamda bir mega-event. HABITAT II’den (1996) sonra bu konuda İstanbul’da yapılan en büyük toplantı.

UNDP Türkiye Mukim Temsilcisi Claudio Tomasi: Belediye başkanlarına ses vermesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Hem Türkiye hem de uluslararası 25 ülkeden belediye başkanlarını bir araya getirerek şehirlerdeki farklı gündemler hakkında fikir alışverişinde bulunuyor. 

Avrupa Yerel Demokrasi Birliği (ALDA) Başkanı Oriano Otočan:  Burada pek çok önemli bilgiyi bulmanın, bilgi paylaşmanın mümkün olduğunu düşünüyorum. Ayrıca, kentsel gelişim, kentin nasıl işlediği, yönetişim ve diğer şeylerle ilgili farklı faaliyet alanlarında uzman olan insanları bulmak da önemli.

MARUF 2021 bülteni için tıklayınız.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s