SEKTÖRÜN ÇÖZÜMLERİ MARUF’TA GÖRÜNÜR OLACAK

Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, şehirlerin çözüm üretebilmesi için özel sektörün inovatif aklına ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Ekim 2021’de yapılacak Marmara Urban Forum’un şehirlerimize çözüm geliştiren belediyeler için bir fırsat olduğunu belirten Büyükakın “Marmara Urban Forum sektörün çözümlerinin görünür olması için çok önemli bir fırsat” dedi.

Yoğun göçler nedeniyle insan nüfusunun daha dar bir alana sıkıştığı şehirlerimiz, hem hareketlilik hem de diğer insani ihtiyaçlar açısından yeni çözümler bekliyor. Bu çözümlerin tek adresinin kamu olması gerçekçi görünmüyor. Şehrin bütün paydaşları ortaklaşa çözümler geliştirmelidir. Yaşanabilir şehirler için en stratejik çözüm merkezi ise yüksek teknoloji ile şehrin geleceğinde var olmak isteyen inovatif anlayışa sahip bir özel sektör. Marmara Belediyeler Birliği ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın da bunun farkında olan bir başkan ve geleceğin şehirleri için özel sektöre önemli işler düştüğünün altını çiziyor.

Marmara Belediyeler Birliği’nin iki yılda bir düzenlediği Marmara Urban Forum’un inovatif çözümlerin konuşulduğu bir adres olduğunu belirten Büyükakın “Şehirlerimizin geleceğe uzanması için daha inovatif çözümler bulmak gerekiyor. MARUF21 bu konuda çok önemli bir aktör. Kentle ilgili aktörlerin hepsini bir araya getiren ve birbirlerini duymalarını sağlayan bir ortam sunuyor. Artık daha fazla sürdürülebilir şehirlere ihtiyacımız var. Kendine yetebilen şehirler olmak ve dayanıklılığı artırmak gerekiyor. Bu noktada özel sektöre büyük ihtiyaç var. Bahsettiğim inovatif çözümler buralardan gelecek: şehircilik alanındaki şirketler, yenilenebilir enerji, akıllı şehircilik ve dijital dönüşüm alanında faaliyet gösteren firmalar, sürdürülebilirliği ön plana alan markalar, yeni fikirleriyle start-uplar. MARUF21 sayesinde sorunlarla çözümler bir araya gelecek.” dedi.

MARUF21 yaklaşırken Başkan Büyükakın’a, bizi MARUF21’de nelerin beklediğini, şehirleşmenin geleceğini, yenilenebilir enerjileri ve sürdürülebilir kentleşmeyi sorduk.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ SUNULDU

2019 yılında Marmara Belediyeler Birliği tarafından ilki düzenlenen Marmara Urban Forum (Marmara Uluslararası Kent Forumu-MARUF) şehircilik alanında ciddi bir yankı uyandırdı. Sizce MARUF19 hedeflerine ulaştı diyebilir miyiz?

Bu forumu kurgularken kendimize hem sayısal hem de daha önemlisi içerik konusunda hedefler koymuştuk. Bu hedeflerin ikisini de fazlasıyla aştığımızı söylemekten gurur duyuyorum. Üç gün boyunca çok güzel tartışmalar yapıldı. Çeşitli alanlardan ve coğrafyalardan uzmanlar bir araya geldi ve hem deneyim hem de birikim zenginliğinin paylaşıldığı bir ortam oluştu. Günün sorunları tartışıldı ve tartışılanların sadece sözde kalmaması için nasıl aksiyonlar alınabileceği hakkında da çözüm önerileri sunuldu. Açıkçası ilk kez yapılıyor olmasından dolayı 3 günlük toplam ziyaretçi hedefimiz gerçekleşen 5.440 rakamının altındaydı. Bu noktada beklentimizin üstüne çıkması sebebiyle MARUF21’in daha iddialı olacağını şimdiden söyleyebilirim. Dünyadaki diğer şehircilik forumlarına baktığımızda, 25 farklı ülkeden 250 konuşmacı ile başlangıç yapan bir foruma rastlamak zordur. Bu açıdan da hedefimizin üstünde olduğumuzu söyleyebilirim.

KENT ALANINDA ÇALIŞAN HERKESIN KATKISINA AÇIK BIR ORTAM

Önümüzdeki yıl MARUF21’de neler olacak? Forumu nasıl bir vizyonla hayata geçirmeyi planlıyorsunuz?

‘Çözüm Üreten Kentler’ diyerek yola çıkmıştık ve bu yaklaşımla da devam ediyoruz. Marmara Urban Forum belli aralıklarla buluşularak kent hakkında konuları konuştuğumuz ve bir sonraki foruma kadar bir kenarda bıraktığımız bir format değil. Üzerinde konuşulan her mesele için hem yerli hem de yabancı belediye başkanları, yöneticileri, özel sektörde alanında önde gelen kişiler, bu konular üzerine çalışmalar sürdüren akademisyenler, insanlara dokunan ve ihtiyaçlarından haberdar olan sivil toplum kuruluşları birlikte kapsayıcı çözümler aradı, aramaya da devam edecek. Kent alanında çalışan herkesin katkısına açık bir ortam sunmaya 2021’de de devam edeceğiz. Yine kentleri konuşurken, çözümler ararken her açıdan konuyu ele alacak insanlarla dünyanın ortak kentsel meselelerine cevaplar bulup geleceğimizi şekillendireceğiz. MARUF21’i yıllardır süregelen tespit edilmiş sorunların yeniden tartışıldığı bir alan değil, özel sektörün de işin içine dâhil olduğu ve ürettiği çözüm önerilerinin duyurulduğu, aynı zamanda iyi uygulama örneklerinin desteklendiği ve paylaşıldığı, bu vesileyle diğer tüm paydaşların örnek alacağı bir forum haline getirmek istiyoruz.

İNOVATİF ÇÖZÜMLER İÇİN ÖZEL SEKTÖRE İHTİYAÇ VAR

MARUF21, özel sektör ve kamu iş birliği için ne gibi fırsatlar sunuyor? Bu iş birliklerinin şehirlerin geleceği açısından önemi nedir?

Klasik yaklaşımlar günümüzün gelişen ve büyüyen şehirlerinin ihtiyaçlarını karşılamak konusunda yetersiz kalıyor. Öncelikle bunu kabul etmek lazım. Yaklaşımlarımızı değiştirmek gerekiyor. Aynı sorunlara aynı cevapları verirsek farklı sonuçlar bekleyemeyiz. Daha inovatif çözümler bulmak gerekiyor. MARUF21 bu konuda çok önemli bir aktör. Kentle ilgili aktörlerin hepsini bir araya getiren ve birbirlerini duymalarını sağlayan bir ortam sunuyor. Artık daha fazla sürdürülebilir şehirlere ihtiyacımız var. Kendine yetebilen şehirler olmak ve dayanıklılığı artırmak gerekiyor. Bu noktada özel sektöre büyük ihtiyaç var. Bahsettiğim inovatif çözümler buralardan gelecek: şehircilik alanındaki şirketler, yenilenebilir enerji, akıllı şehircilik ve dijital dönüşüm alanında faaliyet gösteren firmalar, sürdürülebilirliği ön plana alan markalar, yeni fikirleriyle start-uplar. MARUF21 sayesinde sorunlarla çözümler bir araya gelecek, doğru şekilde eşleşecek. Bildiğiniz gibi kamu kurumları projelerini ve sundukları hizmetleri özel sektör vasıtasıyla hayata geçirmek durumundalar. Vatandaşın hayatına dokunan, taleplerine yanıt veren, sürdürülebilir ve nitelikli işler de ancak nitelikli hizmet veren özel sektör temsilcileriyle mümkündür. Yap-işlet-devret ve kamu-özel işbirliği imkânları da ayrıca özel sektörün MARUF21’de kendisine yer bulacağı önemli bir alan olacaktır.

HERKESİN SESİNİN DUYULACAĞI BİR PLATFORM

İyi işleyen ve sürdürülebilir şehirler inşa etmek ciddi fon gerektiriyor. Bu durum yatırımcılar için bir fırsata dönüştürülebilir mi? Özel sektör, sürdürülebilirliği sağlayacak uluslararası finansal kapitali temin edebilir mi?

Kamunun yatırım yapmaktan kaçınamayacağı alanlar var. Altyapı ve ulaşım, kentsel ve endüstriyel dönüşüm bunlardan biri. Artık günümüzde de teknolojinin şehirlere katkısı göz ardı edilemez ya da sürdürülebilir olmayan çözümlerle ilerlemesi beklenemez. Şehirlerimizi sürdürülebilir hale getirmek kaçınılmaz bir gerçek. Bu alanda atılımlar yapılmaya başlandı ve gelecekte de yapılacak. Bu noktada Marmara Belediyeler Birliği kamu alanında çalışan girişimciler ve şirketler için serbest rekabet ortamı sunuyor. Herkesin sesinin duyulacağı Marmara Urban Forum sektörün çözümlerinin görünür olması için çok önemli bir fırsat.

Marmara Life Maruf Özel Eki için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s