YEREL YÖNETİMLERİN PAYI: 114.3 MİLYAR TL

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Kanun Teklifi’nde kamu yatırımları dikkat çekti. Yerel Yönetimlere 2021 yılı merkezi yönetim bütçesinden 114,3 milyar TL ayrıldı.

17 Ekim tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından imzalanarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu Teklifi’nde yerel yönetimlere ayrılan pay kamunun önümüzdeki yıl da büyümeye devam edeceğini ortaya koydu.

Bütçe ile ilgili açıklama yapan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 2021 yılı bütçesinde salgının etkilerinin görülebileceğini söyledi. Bütçenin, salgına rağmen iş dünyasının çarklarını döndürebileceğini ve işçilerin emeklerinin karşılığını alabileceğini anlatan Fuat Oktay, 2021’de kamu yatırımlarının da devam edeceğini belirtti.

TÜRKİYE EKONOMİSİNE İLİŞKİN GELİŞMELER

Uluslararası Para Fonunun 2020 Ekim Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na göre, 2020 yılında dünya ekonomisinin yüzde 4,4 oranında daralması beklenmekte.

Dünya Ekonomik Görünüm Raporu’na göre gelişmiş ülkelerin 2020’de yüzde 5,8 daralacağı, 2021’de ise yüzde 3,9 büyüyeceği tahmin ediliyor.

2021 yılında büyümenin yurt içi ve yurt dışı talep arasında dengeli bir görünüm sergilemesi ve ekonomimizin yüzde 5,8 oranında büyümesi hedeflenmekte.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Kredi Garanti Fonu aracılığıyla yatırımcıları desteklemeye yönelik 2021 yılı bütçesinden 5,5 milyar lira kaynak ayrıldığını dile getirdi. Bu da reel sektörün harekete geçmesi için önemli bir kaynak olarak düşünülebilir.

YEREL YÖNETİMLERE AYRILAN KAYNAK YÜZDE 17,3 ARTTI

Yerel yönetimlere bütçeden ayrılan kaynak miktarının artırıldığını vurgulayan Oktay, “Büyükşehir ve diğer belediyelerimiz ile il özel idarelerimize ayırdığımız kaynağı %17,3 artırarak 114,3 milyar lira seviyesine ulaştırıyoruz.” bilgisini verdi.

Belediyelerin yatırım bütçelerini ve hayata geçirmek istedikleri projeleri doğrudan etkileyecek olan rakamlar, pandemi döneminde durağanlaşan ekonomimiz ve reel sektör faaliyetlerinin tekrar canlanması için önemli bir fırsat olacağa benziyor.

Marmara Life Maruf Özel Eki için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s