YAŞANABİLİR KENTLER İÇİN GÜVENLİ, DAYANIKLI, SÜRDÜRÜLEBİLİR YAPILAR

Kent yönetimindeki önemi giderek artan çevre dostu, güvenilir, geleceğe dönük tasarımlar ve bu tasarımların inşası, özel sektörden paydaşların da nitelikli ve güvenilir olmasını gerektiriyor. KORDSA İnşaat Güçlendirme İş Birimi Pazarlama ve Satış Müdürü M. Yasa Kılınç ile, yürüttükleri faaliyetlere, belediyelerle birlikte gerçekleştirmiş oldukları faaliyetleri ve MARUF21’ye dair beklentilerini konuştuk.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Murat Yasa Kılınç, Kordsa’nın İnşaat Güçlendirme Birimi Satış ve Pazarlama Müdürü’yüm. İnşaat Mühendisiyim ve yaklaşık 23 yıldır inşaat makinaları, ekipmanları ile otomasyon sistemleri ve beton/yapı kimyasalları alanında, pazarlama ve satış ile ilgili hem yurt içinde hem de yurt dışında farklı görevlerde bulundum. 2006 yılında Uluslararası Ticaret alanında uzmanlaştığım MBA programını tamamladım ve yaklaşık 3 yıldır Kordsa’da İnşaat Güçlendirme İş Biriminde Pazarlama ve Satış Müdürü olarak çalışmaktayım.

Bize Sabancı Grubu iştiraklerinden Kordsa’nın neler yaptığından ve faaliyet alanlarından bahsedebilir misiniz?

Kordsa olarak lastik ve inşaat güçlendirme ile kompozit teknolojileri pazarlarında faaliyet gösteriyoruz. Türkiye, Brezilya, Endonezya, Tayland, ABD olmak üzere 5 ülkede 4.500 çalışanımızla 12 üretim tesisimizde hizmet veriyoruz. “Tutkumuz Yaşamı Güçlendirmek” vizyonumuzla tüm paydaşlarımıza, içinde yer aldığımız toplumlara ve ekosisteme sürdürülebilir değer yaratmak için yenilikçi güçlendirme çözümleri sunuyoruz. Bugün, dünyada her 3 otomobil lastiğinden 1’ini, her 3 uçak lastiğinden 2’sini Kordsa üretiyor. Lastik güçlendirme teknolojilerimizle lastiklerini güçlendirdiğimiz uçakların kompozit teknolojilerimiz ile kanatlarını, gövdelerini, kabin içleri ve motorlarını; inşaat güçlendirme teknolojilerimizle de pistlerini güçlendiriyoruz. Yaptığımız yatırımlarla güçlendirdiğimiz alan dünya sınırlarını aştı, uzaya ulaştı. Bugüne dek gidilmiş en uzak mesafeyi kat edecek uzay kapsülü Orion’da imzamız var. Amerika merkezli şirketlerimizden Fabric Development ile NASA’nın çok amaçlı uzay aracı Orion için kumaş üretiyoruz. İnsansız araçları güçlendirmeden insanların giyeceği esnek elektronik sensörlü kıyafetleri dokumaya kadar yaşamın her alanına dokunup geleceği güçlendiriyoruz. İnşaat sektöründe ise altyapı ve üst yapı projelerine yönelik daha dayanıklı, daha pratik güçlendirme çözümleriyle yaşamın her alanına dokunuyoruz.

İnşaat güçlendirme ürünlerinizden bahsedebilir misiniz? Hangi amaçla ne tür projelerde kullanılıyorlar?

İnşaat güçlendirme iş birimimiz, inşaat güçlendirme ürünleri üretimi için yenilikçi teknolojiler geliştiriyor. Bu alanda sunduğumuz inovatif KraTos beton güçlendirici sentetik fiber donatılarımız pazarın ilk yerli üretim fiber donatıları ve CE Kalite Belgesine sahip. Düşük karbon salınımı sağlayan çevre dostu bir ürün olan KraTos; betona sağladığı yüksek taşıma kapasitesi, esnek yapı kabiliyeti, çatlak kontrolü ile rakiplerinden ayrışıyor. KraTos sentetik fiber donatı teknolojimizle endüstriyel tesis ve altyapı projelerinde özellikle ulaşım sistemlerinde ciddi referanslar elde ettik. KraTos markası altında KraTos Makro, KraTos Mikro, KraTos Rebound Minimizer ve KraTos Pool Fiber ürünlerimiz bulunuyor. Tünel açma ve madencilik uygulamalarında segregasyonu azaltan KraTos Rebound Minimizer, Kordsa’nın ürün yelpazesine yeni dahil ettiği püskürtme beton katkısı. KraTos Rebound Minimizer, çimento ile agregalar arasındaki boşlukları doldurarak geri sekmeyi (rebound) 3 kata kadar indirebiliyor. Plastik rötre çatlaklarının oluşmasını azaltmak amacıyla özel bir polimer hammaddeden üretilen KraTos Pool Fiber ise havuz sıvama uygulamalarında tercih ediliyor. Bunun dışında, altyapı ve üstyapı projelerinde çelik hasır ve çelik teller yerine kullanılabilen KraTos Makro polimer yapısı ile korozyona uğramadığı için betonun uzun dönemli dayanımına katkı sağlayan bir ürünümüz. Rakiplerine göre kolay pompalanabilir veya püskürtülebilir olmasıyla yüksek kaliteli bir uygulamaya imkan tanıyor. Beton içerisinde daha hızlı ve homojen dağıldığı için betona ekstra su verilmesi gibi oluşabilecek işçilik hatalarını önlüyor ve uygulama kalitesini artırıyor. Tüm bu özellikler uygulama çeşitlerine bağlı olarak minimum %60’a kadar zaman ve toplam kullanım maliyetlerinde tasarruf sağlıyor. Güvenlik anlamında ise hem çelik hasır yerleştirmesinden kaynaklanabilecek iş kazalarını önlediği için daha avantajlı hem de elektrik iletkenliği olmayan yapısı ile özellikli projelerde elektromanyetik sistemlerin yer aldığı bölümlerde uzun dönemli güvenlik ve yüksek dayanım sunuyor. KraTos Mikro ise betonun erken yaş ve uzun dönem kuruma çatlaklarını önleyen rötre donatısı olarak tüm altyapı ve üstyapı projelerinde hazır beton ve püskürtme beton uygulamalarına ek olarak, kuru şap uygulamaları, iç ve dış cephe sıva uygulamaları, yapı kimyasalları üretimi, tamir harçları ve benzeri teknik harç uygulamaları da dahil olmak üzere bütün çimento esaslı kompozit uygulamalarında güvenle kullanılıyor.  Kolay kullanımı ve içten kürleme özelliği, karışabilirlik, betonun her noktasına homojen dağılım ve etkin çatlak köprüleme özellikleriyle öne çıkıyor. KraTos Makro ve Mikro, tüm bu kolay kullanım ve performans avantajları ile yapı sektöründe; endüstriyel saha betonlarından şap betonlarına, yüksek özellikli ray altı betonlarından pist ve liman betonlarına, püskürtme betonlardan tünel kaplamalarına ve prekast yapı elemanlarına kadar birçok uygulama alanında tercih ediliyor.  

KORDSA  belediyeler ve diğer kamu kurumlarıyla hangi ortak çalışmaları yürütüyor? Belediyeler ve diğer kamu kurumları hangi alanlarda sizlerle işbirliği yapabilir?

CE sertifikalı KraTos Sentetik Fiber Donatılar, beton güçlendirme uygulamalarında işçilik ve maliyet avantajı ile birlikte betonun yük taşıma kapasitesini artırarak uzun süreli durabilite sağlamasına ek olarak, etkin çatlak kontrolü sunuyor. Bu nedenle güvenli, güçlü ve sürdürülebilir yapılar tercih edenler KraTos’u tercih edebilirler. Belediyeler ve kamu kuruluşları KraTos Makro’yu daha çok tünel kaplamaları, endüstriyel zeminler, ray altı betonları, püskürtme beton kaplamaları, liman yapıları, beton yollar, şap kaplama ve saha betonları, su yapıları, prefabrik betonlar için kullanabilir. Buna karşılık KraTos Mikro’yu, hazır beton ve püskürtme beton uygulamalarına ek olarak, kuru şap uygulamaları, iç ve dış cephe sıva uygulamaları, yapı kimyasalları üretimi, tamir harçları ve benzeri teknik harç uygulamaları da dahil olmak üzere bütün çimento esaslı kompozitlerde kullanmak mümkün. KraTos markamız kısa sürede birçok prestijli projede tercih edilir hale geldi. Bunlar arasında belediyeler için yaptığımız projeler de yer alıyor. Bu prestijli projeleri saymak gerekirse;  Gayrettepe-Yeni Havalimanı Metro Projesi, TCDD Yerköy-Sivas hızlı tren projesi, Artvin Yusufeli Barajı projesi, 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Gişe ve HGS geçiş alanları, Samsun hafif raylı sistem projesi, Kocaeli Hafif Raylı Sistem Projesi, Trabzon DSİ basınçlı su tüneli projesi ve Tekirdağ Asyaport, İzmir’in en uzun karayolu tüneli olan Buca-Bornova Tüneli, Tekirdağ Şehir Hastanesi, Kocaeli Şehir Hastanesi, Gürdesan Yalova Tersanesi, Yargıtay Ankara Hizmet Binası ve Brezilya’nın en büyük elektronik marketi olan Magazine Luiza Depo. 2020 yılı itibariyle KraTos maden projelerinde de referans kazanmaya başladı ve Eti Bakır Siirt Madeni’nde kullanıldı. 

Bu ürünlerin sadece yurt içi satışı mı var? Yurt dışı satışı için ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?

İnşaat güçlendirme alanında şu anda yoğun olarak Türkiye pazarına hizmet versek de global bir şirket olarak faaliyet gösterdiğimiz diğer coğrafyalara da genişleme çalışmalarımız devam ediyor. Bu doğrultuda hem uluslararası fuarlara katılıyor hem de zaten yapılanmamız olan ülkelerde tanıtım çalışmaları yürütüyoruz. 2019 ve 2020 yıllarında Las Vegas’ta her yıl yapılan dünyanın en büyük beton ve beton teknolojileri fuarı World of Concrete’e katıldık ve çok olumlu geri dönüşler aldık. Yine 2019’da Brezilya’da Güney Amerika’da inşaat sektörünün en önemli buluşmalarından biri olan Sao Paulo’da düzenlenen uluslararası Concrete Show/Beton Fuarı’na katıldık. Bu fuarın da katkısıyla Brezilya ve İsrail pazarlarında da aktif bir oyuncu haline geldik. ABD’de yürüttüğümüz bazı çalışmalar var, bu yılın üçüncü çeyreğinde Endonezya’yı  ve Tayland’ı da odak pazarlarımız arasına dahil ettik. Son olarak da bu yıl dijital olarak gerçekleşen Global Concrete Summit’te sanal standımız ve bir panelimizle yer aldık. 

Marmara Belediyeler Birliği iki yılda bir Marmara Urban Forum (MARUF) adı altında Türkiye’nin en büyük şehircilik forumunu gerçekleştiriyor. Sizce şehirlerimiz için ivedilikle çözülmesi gereken konu nedir ve bu zirvede nasıl masaya yatırılmalı?

İnşaat güçlendirme alanında kullanılan ürünlerimiz beton ile özdeş ürünler. Artan bir nüfusa barınma, ulaşım altyapısı gibi temel ihtiyaçların sunulması ve kentleşme kaçınılmaz. Dolayısıyla Marmara Urban Forum gibi önemli platformlarda bu kentsel yapılaşmayı en çevre dostu şekilde nasıl sunabiliriz, bunların konuşulması gerekiyor.  Zira bugün yaşadığımız en büyük sorunların özünde plansız şehir oluşumları geliyor. Yaşanabilir kentler için çevre dostu ürünlerin yanı sıra güvenli, dayanıklı, sürdürülebilir yapılar büyük öneme sahip. Bu da yine zirvenin gündem maddeleri arasında yer alabilir. Biz ürünlerimizle tüm bunları taahhüt etmeye özen gösteriyoruz. Örneğin KraTos fiber donatımız dayanıklı ve güvenli olduğu kadar düşük karbon salınımı ile çevre dostu da bir ürün. Zirvede ayrıca kentleşme süreçleri konusunda tüm tarafların farkındalığının geliştirilmesi için projeler de ortaya konabilir, bu tip bir kentleşmenin  toplum hayatında yaratabileceği sosyal ve ekonomik değişiklikler yerel, ulusal ve hatta uluslararası düzeyde irdelenebilir. 

Marmara Life Maruf Özel Eki için tıklayınız

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s